Урок №1. Вступ. Українознавство як освітня дисципліна та науковий напрям.
Українознавство — галузь гуманітарних знань, орієнтована на вивчення економічної, політичної, соціальної, культурної, історичної проблематики України, а також життя української діаспори за кордоном.
- Поміркуй, що таке "Україна"?
- Склади асоціативний кущ до слова " Україна"?
- Вправа "Моя Україна"
- Опрацюй територію проживання українців в минулому?
- Згідно з традиціями та легендою про заснування Києва заведено вважати, що Київ завдячує своєю появою трьом братам із племені полян — Києві, Щекові та Хоривові, й сестрі їхній Либідь. Назва Києва походить від імені Кия — найстаршого з трьох братів, яких вважають засновниками головного міста України-Руси.
Ольга: Легенда тут.
- Для допитливих!!!! Додаткова інформація тут.
- Адміністративно, сучасна Україна поділяється на 24 областей (2 з яких зараз окуповані Росією: частина Донецької та Луганської областей та окрема одинця Автономна Республіка Крим). Історико-етнокультурно ж регіони України можна поділити на 3 частини: Захід України (або Галичина), Схід України (або Наддніпрянська Україна) та Українські території поза офіційною територією України (це Кубань Донщина, та частково Слобожанщина які розташовані в Росії).
- Поміркуй!!!! Чому регіони отримали саме таку назву?
- Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/8239471
- У складі української є етнографічні групи, які мають локальні культурні особливості, що виникли завдяки природним чинникам, напрямкам господарства й перебування у складі різних держав. Проте навіть у таких умовах українці зберігали свою мову, культуру і відчували свою єдність з усім народом.
- Детальніше тут
- Територія розселення:
- Пригадай!!!!Серед основних природних чинників, що безпосередньо впливають на розвиток світового сільського господарства, є наявність земельних ресурсів, зокрема земель цільового сільськогосподарського призначення. До них належать рілля, пасовища, сіножаті, багаторічні насадження
- Поміркуй!!Як впливають географічні чинники на госоподарство різних регонів?
- Презентація до уроку:https://naurok.com.ua/ukra-noznavstvo-6-klas-narodniy-kalendar-214899.html
- Переглянь:
- Поміркуй, чи віриш ти в народні прикмети?
Запам'ятайте
Поняття «город/град/городище» — означає «обгороджену територію» (з тину, або паль (палісад — посаджені палі).
Місто — великий населений пункт. У різні історичні часи роль міст відрізнялася. У середньовіччі міста були осередками влади, ремесла, торгівлі та культури. Нині переважна більшість міст є центрами районів, областей, де зосереджені державні органи влади, промислові підприємства, великі торговельні та культурні заклади.
Село — населений пункт неміського типу, жителі якого займаються переважно сільським господарством (обробітком землі, тваринництвом).
Хутір — вид сільського поселення, господарство (подвір'я) з належною до нього землею; мале сільське, часто однодвірне поселення поза селом.
- Завдання!!!Поміркуй про різницю між поселеннями!
- Переглянь фото!!!!
Урок №9. Тема: "Шляхи та дороги України (наземні та річкові-морські, їхня історична та сьогочасна мережа, практичне використання та художні образи-символи у малярстві та словесності).
Опрацюй історичне джерело: «Київ був великим загальноруським і міжнародним торговим центром. …Через місто проходили важливі торговельні шляхи, які з’єднували Європу з Азією, Балтійські країни з Візантією. Зручна київська гавань …знаходилась на Подолі. Звідси вирушали каравани лодій у далеку подорож до Царгорода. Тут розміщувались численні склади, торгові колонії купців з інших давньоруських міст та зарубіжних країн. Велику частину Подолу займало київське торговище, де сходились «гості» – купці з усіх кінців світу».
Опрацюй:- Поміркуй!!!Які різновиди шляхів та доріг існують?
Урок №10. Тема" Сім природніх чудес України"
- Поміркуй!!!Які різновиди шляхів та доріг існують?
Сім природних чудес України — акція з виборів найвизначніших природних пам'яток України.
Розташування
Запам'ятай!!!!
- Асканія-Нова
- Мармурова печера
- Озеро Світязь
- Озеро Синевир
- Гранітно-степове Побужжя
- Подільські Товтри
- Балаклавська бухта з мисами Айя та Фіолент
- Україна наділена величезним потенціалом у сфері туризму. Перебуваючи в самому центрі Європи, і володіючи м'яким, помірним кліматом, багатими природними ресурсами, величезною територією і великою кількістю цікавих культурних місць, — Україна має всі можливості стати одним із європейських центрів туризму.
- Пригадай, які туристичні місця тобі вдалося відвідати?
- 7 туристичних місць, які потрібно відвідати тут
- Опрацюй інфографіку!!!
- Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=3j8RBM4SQxE
Екотуризм по своїй суті покликаний захищати і оберігати природу, акуратно надаючи нам, туристам, всю її красу. У цьому його суттєва відмінність від інших типів туризму, які, навпаки, в основному завдають шкоди навколишньому середовищу. Більш раціональне і дбайливе використання природних і культурно історичних пам’яток дозволить звести до мінімуму негативні наслідки від функціонування світової туристичної індустрії.
- Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/9218836
Урок №12. Проєктна робота "Історія мого села"
- Завдання. Підготувати інформацію про історію села, походження назви, першу згадку, історію Церкви та школи, видатних людей.
- Історія школи тут
Історія пам’ятників села
У 1975 році до 30-річчя Перемоги над нацистськими загарбниками в парку встановлено обеліск Слави (додаток 1) у вигляді п’ятикутної зірки на честь воїнів, які загинули визволяючи Річицю. Щороку 9 травня тут проводяться зустрічі з ветеранами війни, мітинги, покладаються квіти в урочисті дні.
У 2009 році владою Ратнівського району взяті на облік 24 об’єкти культурної спадщини – це могили воїнів УПА, пам’ятники розстріляним євреям, полякам, односельчанам. Серед них пам’ятник захисникам Вітчизни в роки Другої світової війни у селі Річиця .
Не оминули Річицю події останніх років на Сході України. В липні 2018 року сумна звістка прийшла зі Сходу - загинув житель села Річиця Михальчук Сергій Степанович, який брав участь в Операції об’єднаних сил. 11 жовтня 2019 року в НВК села Річиця відбулося урочисте відкриття пам’ятної дошки (додаток 3) на честь загиблого героя, який з 31 січня 2015 року згідно Указу Президента України №15 від 14 січня 2015 року «Про часткову мобілізацію» був призваний у збройні сили України військової частини номер В0259 м. Володимира-Волинського командиром міномета, а згодом 19 грудня 2017 року , після підписання контракту, проходив службу у військовій частині А1186, стояв із зброєю в руках на захисті нашої держави. Загинув 1 липня 2018 року біля м. Золоте Попаснянського району Луганської області. Меморіальне місце стало нагадуванням сучасному поколінню про події на Сході України.
Завдяки завідувачу сільського клубу села Річиця та учаснику АТО Миронюку Руслану, який зумів організувати молодь для спорудження пам’ятного знаку ветеранам Афганістану та учасникам АТО .
Документальні матеріали фонду Волинської духовної консисторії (1796-1940) доносять чимало інформації про села Ратнівщини. Зокрема, у клірових відомостях церков Ковельського повіту за 1860, 1868, 1911 роки є дані про церкви в селах Велимче, Видраниця, Гута, Датинь, Жиричі, Заболоття, Заброди, Заліси, Замшани, Здомишель, Кортеліси, Ратно, Річиця, Сільце, Тур.
Згадки про церкву у Річиці датуються ще 17 століттям. Побудовану у 1813 році церкву в ім’я архистратига Михаїла зруйнували у 20 столітті.
- Детальніше https://naurok.com.ua/konspekt-uroku-z-kursu-za-viborom-ukra-noznavstvo-na-temu-ya-moya-rodina-miy-narod-12475.html
Запам'ятай!!!: Рід – одне або ряд поколінь , які пішли від одного предка.
Сім’я – тато, мама, брат, сестра, ви.
Родина – це група людей або рідня, що складається з батьків, дітей, онуків і близьких родичів.
Український народ – населення, люди, які живуть у нашій країні
- Завдання: Підготуй: Асоціативний кущ «Сім’я»
- Завдання:Робота в парах.
Вправа «Утвори прислів’я». )
Серце матері гріє а біля матері добре.
Сестра з сестрою, краще сонця
На сонці тепло, а в мами — серце.
Материн гнів, як весняний сніг: таке й дитятко.
У дитини заболить пальчик, як річка з водою.
Матері своїх дітей жаль, який батько, така й дитина.
Які мамка й татко, рясно випаде, та скоро розтане.
Який кущ, така й хворостина, хоч найменшого, хоч найбільшого.
Що зображено?
Поміркуй!!!!
Для того, щоб народитися , нам потрібно:
2 батьків4 бабусі і дідусі8 прабабусь і дідусів16 прапрадідусів і бабусь32 тетра-бабусь і дідусів64 пента-бабусь і дідусів128 нexa-бабусь і дідусів256 гепта-бабусь і дідусів512 окта-бабусь і дідусів1024 нона-бабусь і дідусів2048 дека-бабусь і дідусівВсього за останні 11 поколінь потрібно 4094 предки, і все це приблизно за 300 років до того, як ми з вами народилися!Зупиніться на мить і подумайте ...Скільки це доль, характерів, життєвих перемог та програшів.Ми повинні відчувати подяку і любов до всіх наших предків, тому що кожен із них у кожному з нас.- Завдання:Робота в парах.
Вправа «Утвори прислів’я». )
- Детальніше : https://vseosvita.ua/library/prezentacia-rid-rodina-sima-v-usnij-narodnij-tvorcosti-ta-pismenstvi-473416.html
- Пригадай!!!Усна народна творчість (фольклор) - це твори, що складені народом і передавалися із вуст в уста, із покоління в покоління, при цьому змінювалися і доповнювалися. У фольклорних творах втілений колективний життєвий досвід, ідеали, прагнення, риси характеру, традиції різних народів.
- «ФОЛЬКЛОР» - від англ. «folk» – народ, «lore» -- мудрість, знання
- Завдання: Пригадай з уроків літератури вислови, прислів'я, приказки та загадки про сім'ю.
Урок №16. Тема: Українська родина: взаємини поколінь. Взаємоповага в українській родині. Основні засади взаємин у сім’ї: повага до старших, любов до рідної землі, гостинність, працелюбність. Народна педагогіка.
Родина, родина – від батька й до сина
Від матері доні добро передам.
Родина, родина – це вся Україна
З глибоким корінням, з високим гіллям…
Назарій Яремчук
Опрацюй!!!Якщо звернутися до історичного минулого нашого народу, можна зауважити, що ще з давніх давен батьки, дбаючи про майбутнє дітей, усвідомлювали, що передумовою успішного виховання є духовний зв’язок між поколіннями. Тому у родинному середовищі формувалися такі якості як повага до старших, милосердя, доброта. В психології української родини мав місце закон опіки, який поширювався на старших у родині, безпомічних, інвалідів, сиріт тощо. Як засвідчують історики, зокрема, будуючи Січ чи просто оселю, козаки завжди найперше споруджували шпиталь і школу. У родині культ опіки виявлявся великою повагою до старших, готовністю членів сім'ї допомагати хворим і немічним, а також один одному.
Завдання. Асоціативний кущ "Українська родина".
Опрацюй та пригадай!!!!Деякі золоті перлини народної мудрості, в яких закодовано погляди попередніх поколінь поціноване значення сім’ї у житті суспільства:
Про значення рідного дому в житті людини говорять:
- “Скрізь добре, а вдома найкраще”;
- “Удома й стіни допомагають”;
- “Добре тому, хто в своєму дому”;
- “Своя хата – своя правда, своя стріха – своя втіха”;
- “Н пізно до свого дому й опівночі”;
- “Свій дім не ворог: коли прийдеш – то прийме”.
Пошанне ставлення до рідні проповідують українські народні прислів’я і приказки (“Хоч і по коліна в воду, аби до свого роду”, “Свого доправляйся, роду не чужайся”, “Нема в світі, як родина”, “Свій хоч не заплаче, то скривиться, хоч не скривиться, то не висміє”). Жити на світі без зв’язків із родом і родинної підтримки важко: Як “нема роду – родиночки”, то “ні до чого притулитися”, “нікому порадоньки дати”. І навпаки:
Особливо нестерпним є становище поза родом у чужому краї:
Без зв’язку з ріднею, як і з рідною країною, людина безпорадна. Тому таким хвилюючим і щирим є звернення до родини:
Родинно- сімейне виховання відіграє важливу роль у формуванні особистості школяра. В залежності від атмосфери у сім'ї, характеру сімейних стосунків, освітнього рівня, професії батьків, їх життєвого досвіду, знання педагогіки сімейного виховання, розвиваються ті чи інші якості дитини. Саме у сім'ї формується сприймання дітьми людей, навколишньої дійсності, самих себе, досвіду сімейного життя, ставлення до них як найважливішої духовної цінності, закладаються основи політичної культури, здоров'я дитини, професійне самовизначення, здійснюється моральне, естетичне, трудове виховання. Отже, сім'я - це результат, і ще більшою мірою - творець цивілізації. Сім'я - найважливіше джерело соціального та економічного розвитку суспільства. Вона виробляє головне громадське багатство людини.Родинне виховання - це перевірений віками досвід національного виховання дітей у сім'ї. Воно є могутнім джерелом формування світогляду, національного духу, високої моральності, трудової підготовки, громадянського змужніння, глибоких людських почуттів, любові до матері і батька, бабусі і дідуся, роду і народу, пошани рідної мови, історії, культури.
- Завдання.Як ви розумієте вислів? "Дитина -- це дзеркало сім'. ї. "
- Запам'ятай!!!!!
- В українській родині з давніх-давен діяв закон опіки. Він також випливав з природної доброти українця і поширювався на старших у родині, безпомічних, інвалідів, сиріт тощо. Як засвідчують історики, будуючи Січ чи просто оселю, козаки завжди найперше споруджували шпиталь і школу.
- Будучи від природи нацією осілою, переважно сільськогосподарською, наші предки високо ставили в родині чесноту працьовитості. Вони душею відчували істину в тому, що неробство породжує найгірші вади характеру людини і що людина може бути щасливою лише в праці, а тому від самого народження повинна готувати себе до цього щастя. В родині ніколи не було ситуації, коли дитина нудьгує і не знає, куди себе подіти
- Нашим предкам здавна була властива відсутність вродженої агресивності, яка була притаманна деяким нашим сусідам.
- Українській родині завжди був властивий демократизм стосунків - як вияв певної природної доброти, що характеризувала натуру її членів.
- Українська родина будувала своє життя в тісній єдності зі своїм народом. Батько був оборонцем землі, на яку часто зазіхали неситі сусіди. Любов до Батьківщини, до рідної землі, до віри пронизувала всі ділянки родинного життя.
- В давній українській родині схильних до лінивства не любили, висміювали і змушували до праці: вже в ранньому дитинстві хлопчик чи дівчинка повинні були доглядати домашніх тварин, допомагати батькові чи матері в домашній роботі.
- Українці завжди виділялися в світі моральною чистотою і стриманістю
- Завдання. Підготуй сенкан "Українська родина"
- Завдання.Продовж речення
- Традиції українського народного виховання сформовані та відшліфовані через безперервне застосування протягом багатьох віків. Це ціла педагогічна система поглядів, ідеалів та засобів батьківсько-материнського, а також суспільного впливу на дітей та молодь. Ці засоби спрямовані на формування сильних духом і тілом особистостей, які не відокремлені один від одного, а мають жити у цільній, духовно єдній українській громаді. Завдяки народному вихованню забезпечуються наступність, спадкоємность поколінь, коли усі знання і цінності батьків-дідів передаються дітям. Упродовж своєї історії український народ створив цілу систему соціалізації молоді, виховання в неї високих духовних і громадянських якостей. Народна педагогіка виробила, зокрема, чимало форм гуртування молоді в товариства, братства, громади та інше.
Наші предки славили силу і міць, велич і красу своєї родини, оспівували її високі моральні якості в піснях, прислів'ях, приказках: «Свого роду не цурайся», «Нема краще в світі, як рідня», «Від родини йде життя людини», «Без сім'ї нема щастя на землі».
- Сім'я та сімейні цінності відіграють основну роль у вихованні і становленні дитини. До сімейних цінностей в першу чергу відносяться любов, взаєморозуміння, підтримка та повага один до одного. Завдання батьків — створити навколо малюка атмосферу любові і тепла і закласти в основу його майбутнього життя максимум корисного, світлого і доброго.
- Завдання. Поміркуй про роль батьків у вихованні?
- Опрацюй!!!.Навчитися бути уважним і доброзичливим до найближчих сусідів підвищить здатність вашої дитини співпереживати іншим та розуміти перспективи іншої людини. Ваша дитина може створити безпечну спільноту, де люди знають один одного і допомагають один одному. У цьому процесі дитина також буде розвивати соціальну обізнаність, необхідну для побудови позитивних відносин.
- Запам'ятай!!!сім'я в нашому суспільстві — це первинний осередок багатогранних людських відносин: господарських, моральних, духовно-психологічних, естетичних.
- Життя родини неможливо уявити без сусідів. Сусідство з давніх-давен визначалося сталими традиціями, які шанували й згодом навіть стали переносити в міські помешкання. Їх здорові начала переростали у непорушний обов'язок. Прийти на допомогу один одному, поділитися не тільки матеріальними, а й моральними набутками — характерна риса нашого народу. Здавна, наприклад, весняну оранку й посів зернових починали з дотримання неписаного звичаєвого правила: жоден селянин не розпочинав сівби в себе вдома, доки не організують "вдовиного плуга". У цей день чоловіки збирали громади, йшли до сусідських вдів та сиріт і гуртом обробляли ниви. Тільки після цього можна було починати оранку на власному полі. Природну потребу в живому спілкуванні між сусідами не замінять жодні найгучніші свята вулиць. Сусідство житиме тоді, коли до твоєї оселі завітає без стуку й примусу твій найближчий родич чи сусід зі щирою усмішкою на вустах і доброзичливим: "Добридень!"
- Моральні норми поведінки в сім'ї та з сусідами тут
- Без брата проживеш, а без сусіда – ні.
- Близький сусід кращий від далекого брата.
- Бодай доброго сусіда мати та своїм плугом орати.
- Добре, як сусід близький, а перелаз низький.
- Добрий сусід — найближча родина.
- Знають сусіди твої біди.
- З сусідом дружи, а тин городи
- Коли сусід, як мід, то проси його на обід.
- Не заглядай до сусіда — може з того бути біда.
- Не купуй собі дім, а купи собі сусіда: хату купиш, а сусіда не продаси.
- Нема більшої біди над лихі сусіди.
- Не позичай у сусіда розуму.
- Сусід не захоче, то й миру не буде.
- Сусід спати не дає: добре живе.
- Сусідські діти — найпустіші.
- Тоді сусід добрий, коли мішок повний.
- У сусіда ані коня не купуй, ані жінки не бери, бо будуть утікати.
- У сусіда повна піч дров, та горять, а у мене одно, та й те не хоче.
- Який сусіда, така й бесіда.
- Як маєш сусіду пустити, то в сінях камінь положи.
- Як ся чоловік гаразд має, то і сусід у нього буває.
«Пізнай свій край… себе, Свій РІД, свій народ, свою землю — і ти побачиш шлях у життя. Шлях, на якому найповніше розкриються твої здібності. Ти даси йому продовження, вторувавши стежину, із тієї стежини вже рушили у життя твої нащадки. І також будеш ти».
Г. Сковорода
«З роду в рід кладе життя мости,
Без коріння саду не цвісти,
Без стремління човен не пливе,
Без коріння сохне все живе.»
- Завдання!!!Поміркуй над висловами. Що хотіли сказати нам автори цих слів??
Прощання — «передаю вітання», «будьте здорові», «на все добре», «прощавай», «до побачення», «до зустрічі», «бувай», «на добраніч», «бувайте здорові», «на все добре», «до наступної зустрічі», «ходи здоровий», «майтеся гаразд».
Побажання — «вітаю», «зі святом», «з Новим роком», «з Різдвом», «з днем народження», «з іменинами», «бажаю», «зичу», «щасливої дороги», «у щасливу путь», «щасливого повернення», «доброго здоров’я».
Вибачення — «вибач мені», «пробачте мені», «вибачаюся за», «спасибі», «вибачайте», «вибачай, серденько», «я не хотів», «не знав», «не подумав», «перепрошую», «даруйте», «прошу вибачити».
Запрошення — «запрошуємо», «ласкаво просимо».
Прохання — «будь ласка», «дуже просимо», «дозвольте допомогти», «уклінно прошу», «з Вашого дозволу», «дозвольте».
Вдячності — «дякую», «спасибі», «з вдячністю», «велике спасибі», «дуже дякуємо», «вдячні вам», «смачного», «уклінно дякую», «щиро дякую», «дуже вдячний».
Відповіді на подяку в залежності від того, за що дякують:
• якщо за їжу, то відповідають: на здоров'я, їжте на здоров'я;
• якщо дякують за якусь річ, то відповідають: носіть (-и) здорові (-а,-ий);
• поширені відповіді на подяку — прошу й будь ласка.
Звертання — «шановний», «друже», «добродію», «дорогий», «любий (друже)», «дорога родина», «рідненькі мої», «пане», «пані».
Ласкаві звертання до рідних: татусю, матусю, мамусю, нене, матінко, бабусю, бабусенько, дідусю, дідуню, братику, сестричко, тітонько, дядино.
- Родовідна пам’ять – явище в українському побуті досить унікальне. Його оспівували у піснях, промовляли у віршах, переказах, а особливо увіковічнили – у прислів’ях та приказках. Та й, мабуть, немає такої сфери у житті українського народу, яка б не знайшла відображення в іскрометних і мудрих народних висловах.
- Детальніше за посиланням:https://prashhur.com/ru/prislivya/
- Переглянь:https://www.youtube.com/watch?v=00q_U6RsjKo
- Опрацюй твір Роль родини в моєму житті: https://glazastik.com/%D1%82%D0%B2%D1%96%D1%80-%D0%BF%D1%80%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D1%83-%D0%BC%D0%BE%D1%94%D0%BC%D1%83-%D0%B6%D0%B8%D1%82%D1%82%D1%96/
- Завдання!!Напиши міні-твір "Моя роль в родині"
- Поміркуй!!Якою є сучасна українська родина?
Із давніх часів родина для українців відігравала надзвичайну роль, це найбільша цінність у житті, джерело життєдайної енергії, надія на щасливе майбутнє. Саме у родині формується характер, особистісні якості, прищеплюється відповідальність, порядність, повага до старшого покоління. Родина - це не тільки рідні, родичі. Це і Ваш клас, школа, весь народ. Ми з вами український народ, який складається з родин, великих і малих, дружних і працьовитих. Потрібно вивчати, шанувати свій народ, його мову, свою землю, рідний край, бо ми частина українського народу, України.
Місця, де
родився, завжди святі.
Хто рідну оселю
свою забуває,
Той долі не
знайде в житті.
Криниця при
дорозі край села.
І журавель
похилений над нею.
Хоч би куди
дорога завела,
Думки наші із
рідною землею.
Бо тут наш дім,
і тут наша рідня.
І тут священні
предківські могили.
Душа наша не
прожила б і дня
Без рідної землі, яка нас всіх зростила.
- Завдання.Яка головна ідея вірша?
- Завдання. Діти, а зараз подивіться на завдання і прочитайте слова з таблиці, поєднайте їх, утворивши пари.
наш | сім’я |
рідна | рід |
велика | народ |
родовідне | родина |
український | дерево |
- Завдання.
"Склад
сім'ї".
-
1. Донька моєї мами – це моя ...
2. Найбільше в нашій хаті свято, коли приходить з роботи ...
3. Своїх онуків розуму навчає старенький ...
4. Найбільше пестять та голублять своїх дітей ...
5. Батькам на потіху росте здоровий, розумний їхній ...
6. Твою матусю донечкою кличе твоя ...
Поміркуй!!Яким повино бути родине середовище???
Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/22122053
Легенда про Святого Миколая
За історичними переказами Миколай народився десь між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Хлопчик був єдиним сином Феофана та Нони — заможних і глибоко віруючих людей. Саме тому вони з перших днів ростили Миколая в релігійній атмосфері й похрестили його одразу після народження, що в ті часи було рідкістю.
Миколай виріс і став аскетичною та щедрою людиною, яка в будь-який час могла прийти на допомогу нужденним. З часом він переселився до міста Мира, воліючи присвятити себе науці, і саме там його дядько-єпископ висвятив Миколая у священники.
Незабаром після того, як хлопець досяг повноліття, його батьки загинули. А Миколай витратив свій великий спадок на допомогу іншим людям, приносячи час від часу до будинків бідняків їжу, теплі речі, іграшки тощо.
Усі добрі справи Миколай робив таємно, але одного разу городяни вистежили його. Коли всі в місті дізнались, хто здатен на такі милосердні вчинки, вони обрали Миколая єпископом — у 325-му році він відвідав Перший Вселенський Собор у Нікеї, який звів імператор Костянтин Великий.
За життя Миколай встиг зробити чимало добрих справ. Він визволяв полонених, рятував невинних від смертної кари, неодноразово допомагав бідним на суші та в морі. Завдяки цьому навколо Чудотворця з’явилася велика кількість легенд, і з часом Миколай став одним із найважливіших християнських святих.
Але ще більше добрих справ приписують святому вже після його смерті в 342 році. Вважається, що його мощі зцілювали хворих, тому церква канонізувала Миколая, а люди стали шанувати його як заступника та покровителя.
- Опрацюй:
- Завдання для проєкту. Напиши традиції святкування Миколая в твїй родині
- Опрацюй:Твір герой в моїй родині Джерело: https://mykniga.com.ua/zmist/tvir-geroj-v-moij-rodini.html
- Завдання. На основі вищенаведеного твору напиши міні-твір "Мій герой"
- Опрацюй!!Народ великий художник і педагог, надавав вихованню підростаючого покоління першорядної ваги. Його поетична творчість була неписаним підручником з педагогіки. Але у тому вигляді, в якому вона побутувала серед дорослих, поетична творчість не завжди виявлялась доступною дітям і необхідно було здійснювати відбір із врахуванням вікових особливостей. Хоча в цьому напрямі багато зроблено і самими носіями народної творчості, і фольклористами, письменниками і передовими педагогами, на сьогодні не можна вважати роботу по збиранню і науковому вивченню народнопоетичної творчості для дітей доведеною до кінця.
Подібно до того, як має свою специфіку дитяча література, має її й фольклор для дітей. Його своєрідність проявляється у яскравому вираженому виховному спрямуванні, відповідності тем, образів, ідей віковим особливостям дітей, поєднанні словесного матеріалу з елементами гри, використанні звуконаслідування.
Складовими частинами народної творчості для дітей:
- твори, які перейшли з загального фольклорного доробку (деякі обрядові пісні, казки, загадки, прислів’я);
- поезія створена дорослими спеціально для дитячого вжитку (колискові пісні, пестушки, утішки, прислів’я приказки, легенди, казки, скоромовки, небилиці);
- численні фольклорні зразки, складені самими дітьми (ігрові пісні, лічилки, дражнили, скоромовки).
- Матеріал до уроку:https://naurok.com.ua/prezentaciya-usna-narodna-tvorchist-dlya-ditey-162169.html
- Для допитиливих:https://osvita.ua/vnz/reports/pedagog/14341/
- Завдання.Поміркуй!!! Що з вищеперерахованого використовувалося в твоєму дитинстві?
- Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/9521289
- Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=eJdH89ArE2Q
- Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/13711503
- КА́ЗКА – жанр фольклору, що характеризується художньою вигадкою, фантастичним змістом, розважальністю, викінченим та динамічним сюжетом, своєрідною композицією (традиційні зачин і кінцівка, типові словесні формули, повторення), полярним протиставленням героїв, духовними якостями персонажів, перемогою добра над злом. К. відомі здавна у всіх народів; відображають найдавніші часи, вірування і погляди народу, прагнення та мрії про перемогу правди, волі, добра.
- Зовнішність тварин і птахів, їх характер і звички оспівані в безлічі легенд і казок. У давнину багато тварин символізували різні божества. У слов'янських уявленнях вважалося, що на крилах птахів прилітає весна. Спів солов'я і на Сході і на Заході здавна символізує любов.
- Легенди про тварин і рослин:http://kazkar.info/ua/pro_tvarin_ptah_v/
Легенди про рослини України:https://vseosvita.ua/library/legendi-pro-roslini-ukraini-14545.html
- Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/12652257
- Презентація до уроку:https://vseosvita.ua/library/ditam-pro-simvoli-ukraini-164666.html
Існує понад 100 символічних малюнків для писанок. Найпоширеніші з них можна поділити на кілька груп:
Символи сонця – це найдавніший і найпоширеніший символ, який найчастіше зображають у вигляді кола з прямими і хвилястими промінцями чи крапками. Цей символ охороняє від хвороб, нещасть і злих очей.
Символи води – безконечники, меандри, хвилі. Це символи нескінченного життя. Вважалося, що їх неодмінно потрібно нанести на писанку, щоб уникнути нещасть.
Рослинні символи – дуже численна і розмаїта група символів. Сюди відносять і Дерево життя – символ зв’язку між небом і землею, невичерпних сил і безперервного відродження. Дубове листя уособлювало довголіття, чоловічу силу, а також вірність. Квіти – символи дітей. Вишня і калина − символи любові, щастя, дівочої краси.
Символи тварин – мають подвійне смислове навантаження. По-перше, їх наносили, аби власник писанки мав такі «тваринні» якості, як сила, здоров’я, витримка, а по-друге, вони мали захищати худобу і дарувати хороший приплід. Найдавніші символи тварин – птахи, які є вісниками весни, пробудження природи.
Сітка – решето, що оберігає від нечистої сили, відокремлює добро від зла.
Берегиня – символ захисту усього живого. Часто спрощений до літери Ж.
Символічне значення мали і кольори писанок. Найдавнішими є червоні писанки, адже саме червоний є кольором Воскресіння, жертовності і водночас добра. Зелені писанки означали пробудження природи, надію на гарний врожай, чорні писанки символізували потойбіччя, а також все невідоме. Жовтий – символ тепла і радості, блакитний – води, неба і здоров’я. Білий колір символізував вирій, де перебувають душі померлих.
Вишиванки створювалися руками справжніх майстринь, які намагалися кожну сорочку зробити унікальною та неповторною. Проте, усі вишивки мають деяку схожість між собою, оскільки орнаменти, які використовувалися для їх прикрашання, розділяють на декілька видів:
- геометричний орнамент (лінії, ромби, трикутники, хрести та інші фігури);
- рослинний орнамент (квіти, листя, гілки, дерева);
- тваринний орнамент (зображення різних тварин, птахів, риб або їх окремих елементів – очей, рогів, кігтів).
ЗНАЧЕННЯ КОЛЬОРУ УКРАЇНСЬКОЇ ВИШИВАНКИ
Сакральне значення мають не лише візерунки на сорочці, але і їх колір:
- червоний – колір сонця, удачі, захисту, любові й пристрасті;
- зелений – символізує процеси народження та росту;
- жовтий – колір сонячної енергії, життя, радості, багатства і процвітання;
- синій – символ жіночої енергії, спокою, колір води і неба;
- білий – колір чистоти, святості, незайманості (білі сорочки носили незаміжні дівчата).
- чорний – означає біль і страждання, негативну енергію, енергію смерті (чорні вишиванки традиційно надягали на померлих).
- Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/5117133
- Всесвітній день вишѝванки — міжнародне свято, покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Його празнують щороку в третій четвер травня (цього року припадає на 16 травня). Свято самобутнє і самодостатнє, воно не прив'язане до жодного державного чи релігійного свята. Цього дня кожен охочий може долучитись до святкування, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.
Ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом. Свято не передбачає обов'язкових заходів, окрім одягання вишиванки на роботу чи навчання. Але протягом усієї історії заходу з ініціативи студентів, школярів, громадських та культурних діячів проводяться концерти, хода, конкурси, вечорниці, ярмарки. Також уже традиційно організовують і цікаві фотоконкурси у соцмережах - наприклад, «Найкраща вишиванка» або «Найкраще фото у вишиванці» (і не лише в Україні). А ще українські вишиванки у нас стало модно одягати і в інші свята, наприклад, у День незалежності України та на Покрову Пресвятої Богородиці, чи на 1 вересня і останній дзвоник у школі і т. п.
- Напиши міні-есе "Роль вишиванки"
- Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=0LYvyL4F3Mk
- Детальніше:http://about-ukraine.com/ukrainskiy-rushnik/
- Завдання. Склади асоціативний кущ "Рушник"
- ПЕРЕГЛЯНЬ: Пісня про рушник — твір Андрія Малишка, сповідь-спогад ліричного героя, у якій матір дарує синові рушник, вишитий як символ життєвоï дороги. Рушник пов'язаний із життєвою долею ліричного героя і з образом його матері. Цей образ — символ чистоти і любові, матері-берегині, яка дала життя, формувала почуття, творила людину. Ліричний герой поезіï з великою теплотою згадує свою матір.
Автор даним твором порушує питання дитинства, а також прощання з батьківською хатою та материнську тривогу за долю власної дитини.
Форма вірша має велику кількість рефрен i повторів, що наближає його до пісні.
Композитор Платон Майборода написав музику до цієї поезіï. Вперше пісня прозвучала в музичному фільмі «Літа молодії» режисера Олексія Мішуріна, її виконав Олександр Таранець.
Як народилася пісня «Рідна мати моя»?https://day.kyiv.ua/uk/article/kultura/yak-narodylasya-pisnya-ridna-maty-moya
- Поміркуй!!!Чому саме рушник був обраний символ материнської любові?
Урок №46-47. Тема: Писанка як оберіг: краса,
що нас об’єднує.
Українська писанка: історія, традиції, цікаві факти:https://pegas.ua/articles-pisanka
- Прочитай!!!Як символ відродження природи писанка відома у культурах різних народів. Історія її сягає глибини віків. Та лише українці зуміли найбільш виразно донести свої уявлення про життя за допомогою символів та знаків, якими її розписують. Писанкою зустрічали весну, вона була атрибутом різних язичницьких культів. Нею задобрювали богів і відганяли від дому нечисть. Християни побачили у розписаному яйці знак вічного життя і стала писанка символом великодньої радості. «Христос Воскрес!» – «Воістину Воскрес!». Великодні яйця за технікою виготовлення ділять на ті, для яких використовувався (власне писанки) чи не використовувався віск. До другої великої групи відносяться:
- Драпанка – на поверхню фарбованого яйця гострим предметом наносять (видряпують) орнамент.
- Сламенка – візерунок по шкаралупі викладається наклеюванням соломи.
- Мальованка – яйця з нанесеним на шкаралупу малюнком.
Писанки від мальованок відрізняються тим, що на шкаралупу наносяться символи у вигляді візерунку. Для цього використовують віск та писачок.
- Крашанка – коли яйце на деякий час занурюють в барвник. На Україні традиційно використовували цибулиння, корінь барбарису, сухі ягідки бузини, різноманітні трави.
СИМВОЛІЗМ ПИСАНОК ПОВ'ЯЗАНИЙ НЕ ЛИШЕ ЗІ ЗНАКАМИ, АЛЕ І КОЛЬОРОМ:
- червоний – любов та радість;
- зелений – відродження життя, пробудження природи;
- жовтий – життя і тепло;
- синій – небо, вода, повітря;
- чорний та коричневий – земля;
- білий – чистота та непорочність.
- Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/19333395
- Переглянь:https://www.youtube.com/watch?v=8U7cGBm4hxk
- Гарна писанка у мене,Мабуть, кращої нема.Мама тільки помагала,Малювала ж я сама.Змалювала дрібно квіти,Вісім хрестиків малих,І дрібнюсіньку ялинку,Й поясочок поміж них.Приспів: На Великдень писанку Розмалюю! Маму з татом, бабу з дідом Поцілую! Хоч не зразу змалювала, – Зіпсувала п'ять яєць, – А, як шосте закінчила, Тато мовив: "Молодець!" Я ту писанку для себе, Для зразочка залишу, А для мами і для тата
- Я ще кращі напишу!
- Урок №48. Духовні та культурні символи України. Мелодійність, милозвучність української
мови. Культурна спадщина народу та її примноження. Острозька академія – фактично перший вищий навчальний заклад у всій Східній Європі. Найдовший музичний інструмент у світі – українська трембіта. Автор першої європейської Конституції – українець Пилип Орлик. «Щедрик» – найвідоміша у світі різдвяна пісня. Найглибша у світі станція метро «Арсенальна» (місто Київ) та ін.
Острозька школа (академія) — перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, найстарша українська науково-освітня установа ( Вільнюський університет утворився з Колегії єзуїтів у 1579 році). У 1576 році князь В. -К. Острозький засновує слов'яно-греко-латинську школу (академію) в Острозі. Детальніше тут- Трембі́та, тримбі́та, рідко тромбі́та — український народний духовий мундштуковий (дульцевий) музичний інструмент. Детальніше тут
- Пилип Орлик – український політичний, державний і військовий діяч, Генеральний писар, Гетьман Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742). Конституція Пилипа Орлика – «Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького» – це договір гетьмана Війська Запорозького Пилипа Орлика зі старшиною та козацтвом Війська, укладений 5 квітня 1710 року, який передбачав ратифікацію шведським королем Карлом XII.
Конституція Пилипа Орлика – документ великої значущості в історії українського державотворення, перша українська та одна з перших європейських конституцій. Детальніше тут.
«Ще́дрик» — усесвітньо відомий твір для хору українського композитора Миколи Леонтовича, який був створений на початку ХХ століття. Після гастролей хору Олександра Кошиця в країнах Європи у 1919 році (Чехословаччина, Австрія, Швейцарія, Франція, Бельгія, Нідерланди, Велика Британія, Німеччина, Польща, Іспанія) та в Сполучених Штатах Америки у 1922 році, «Ще́дрик» став знаним не тільки в Україні, але й у всьому світі. Після того як у 1936 році популярний американський композитор українського походження Петро Вільговський написав низку англійських текстів до композиції «Щедрик», його англомовна версія відома як «Дзвінка колядка, Колядка дзвонів» («Carol of the Bells»), що стала однією з найпопулярніших різдвяних пісень у світі. В наші часи «Щедрик» можна почути в усіх куточках світу англійською, німецькою, іспанською, японською, тощо. Детальніше тут.
«Арсена́льна» — станція Київського метрополітену. Розташована на Святошинсько-Броварській лінії між станціями «Хрещатик» і «Дніпро». Відкрито її 6 листопада 1960 року у складі першої черги будівництва.
Наразі станція вважається найглибшою у світі , вона розташовується на глибині 105,5 метрів[4].
З 1986 року станція має статус «пам'ятка архітектури місцевого значення», охоронний номер 187. Детальніше тут.
Завдання. Поміркуй чим багата наша Україна?Урок №49. Тема:Природні дива: географічний центр Європи; Хортиця (місто Запоріжжя) – найбільший острів на Дніпрі;
печера Оптимістична (Тернопільська область) – найдовша у світігіпсова печера; Олешківські піски (Херсонська область)– найбільша територія в Україні, вкрита пісками.ТОП-10 природних див України, які потрібно відвідати кожному туристу- Олешківська пустеля
- Дністровський каньйон
- Оптимістична печера
- Урицькі скелі
- Кам'яні Могили
- Клевань. Тунель кохання
- Водоспад Шипіт
- Гранітно-степове Побужжя
7 природних чудес України:https://7chudes.in.ua/nomination/7-prypodnykh/Переглянь відео:Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/22675186Урок №50. Проєктна робота 4. Найцікавіші факти про Україну25 цікавих фактів про Україну, яких ви досі не знали:https://ckp.in.ua/news/11623
30 фактів про Україну:https://www.ukrinform.ua/rubric-antifake/3304575-30-faktiv-pro-ukrainu.htmlЗавдання: Підготуй повідомлення , ментальну карту, стін газету з теми проєкту- Урок №48. Духовні та культурні символи України. Мелодійність, милозвучність української
Дякую за вашу роботу . Цікаві уроки. гарна допомога у підготовці до своїх уроків . Успіхів Вам!!!
ВідповістиВидалитиДЯКУЮ)
ВидалитиДуже цікаві уроки. Така велика допомога при складанні своїх уроків. Хотілося б і надалі мати вашу підтримку та допомогу. Є багато корисного.
ВідповістиВидалитиДЯКУЮ)
ВидалитиРоман Романович! Уроки просто чудові! Дуже- дуже дякую!
ВідповістиВидалитиДякую за професійно скомпоновані уроки, чудово підібрані матеріали. Провели весь навчальний рік разом з вами!
ВідповістиВидалити