Мистецтво 11-Б клас

 Урок №1. Тема:Архітектура – кам’яний літопис століть. Греція – колиска європейської цивілізації. Міф «Викрадення Європи» у творчості європейських митців. Антична архітектура

  • Акрополь - архітектурний ансамбль

  • Грецькі колони

  • Склади кластер "Греція"


Урок  №2.Монастирі й замки Європи у романському стилі.Базиліка – провідний тип церковних споруд. Нотр-Дам де Парі у Франції – перший готичний собор, зразок синтезу мистецтв. Пізня «полум’яніюча» готика в Італії, Іспанії

  • Архітектура Бароко - Собор св.Петра (Рим, Італія)
Переглянь відео: https://www.youtube.com/watch?v=bXVhNROL0-U
  • Архітектура Рококо - Церква Оттобойрен (Німеччина)
  • Архітектура класицизму - Версаль (палац, Франція)

Переглянь відео: https://www.youtube.com/watch?v=o02EXvrWac8
  • Інтерактивні вправи
  • Домашнє завдання

    Заповнити таблицю:

    мистецький стиль

    країна

    памятник архітектури

     

     

    Палац в Амалієнбурзі

    Бароко

     

     

     

    Італія

     

     

     

     

    Версаль

     

    Німеччина

     

     

    Ренесанс

     

     


Урок №4. Скульптура – мовчазна потаємна муза. Антична скульптура – гімн людині. Грецькі статуї та рельєфи. Римський скульптурний портрет: парадний, камерний, кінний
  • Мирон - Дискобол:

     
    Дискобол став першою класичною скульптурою, що зображує людину у русі. Скульптура зображує переможця змагань із метання диска у момент розмаху перед киданням. Слід зауважити, що у Стародавній Греції існував такий звичай – встановлювати пам’ятники переможцям змагань. Юнак, згідно з тодішніми правилами Олімпійських Ігор, голий. Тіло юного атлета у скульптурі представлено у повороті, що було надзвичайно складним та водночас сміливим прийомом. Таким чином у бронзі увіковічнилася та коротка мить, коли рука застигає в повітрі перед тим, як зробити остаточний кидок.
  • Поліклет - Дорифор:

  • Фідій - античний скульптор

  • Римська скульптура 

  • Тестування:
Урок №5. Тема: "Сакральна скульптура європейського Середньовіччя. Мікеланджело – титан Відродження, передвісник бароко. Капела Медічі у Флоренції.Мова барокової пластики Л. Берніні"

  • Романіка – стиль древній, сповнений язичницьких традицій.Скульптурна Романіка нерозривно пов'язана з архітектурою.

  • Скульптура романського стилю – це рельєфи, що прикрашають тимпани (напівкруглі склепіння над входами), а також капітелі колон і декоративні обрамлення стін.  Сюжети романської скульптури завждипов'язані з біблійними сюжетами. Улюблена тема: Страшний суд, Кінець світу, Апокаліпсис. Більшість шедеврів Романіки збереглися у Франції, Німеччині та Іспанії. Багаті декором собор у Вормсі, храм в Пуатьє.


  • Готика – період розквіту монументальної скульптури, в якій зростає значення пластики. 
    Майстри прагнули до більшої природності в зображенні людського обличчя і тіла, поз і жестів, розкривали в своїх творах різні емоції, темпераменти,S-подібний вигин фігур, складний ритм складок одягу, подовжені пропорції передавали напружену духовне життя персонажів. 

  1. Собор у Шартрі





  • Скульптура Ренесансу – один з найважливіших жанрів мистецтва Відродження, що досяг у цей час розквіту. Основним центром розвитку жанру була Італія, головним мотивом – орієнтація на античні зразки і милування людською особистістю.

  1. Творчість Мікеланджело Буонарроті (1475—1568) –   видатного  архітектора, скульптора, художника, інженера, поета –  була кульмінацією Високого Відродження в Італії. Людина у творах Мікеланджело зображена у вирішальні хвилини життя, у моменти, коли визначається її доля і коли особиста доблесть піднімає її діяння на рівень подвигу. Цьому великому майстрові вдалося знайти те, що змушує найсильніше відчути биття серця людини, її плоть і кров, зрозуміти її почуття й переживання. 
Переглянь відео: https://www.youtube.com/watch?v=SqLT4RDU83Y
  1. Капела Медичі (Флоренція)

  2. Давид

  3. Мойсей 
5. П'єта


  • Джованні Лоренцо Берініні
  1. Аполлон та Дафна

Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/view1662991


Урок № 6. Тема: «Амур» Е. Фальконе – ідеал краси доби рококо. Скульптура класицизму.О. Роден
  • Тестування: 

  • "Мислитель" 

Урок №7. Тема:"Скульптури модернізму і постмодернізму: П. Пікассо, К. Бранкузі, А.Джакометті та ін. Нове пластичне мислення сучасності: зразки  гігантоманії (Атоніум у Брюсселі),  кінетична скульптура".







Урок №8. Тема:Споруди основоположника стилю модерн В. Орта в Брюсселі.  Шедеври А. Гауді у Барселоні. Архітектура конструктивізму (ЛеКорбюзьє) і деконструктивізму (З. Хадід). Сучасні споруди у стилі хай-текі еко-тек

Урок №9. Тема: "Мистецька вікторина «Шедеври світової архітектури й скульптури»"

Тестування:


Різнокольоровий світ європейського живопису.

Урок № 10. Тема:"Первісні наскельні малюнки печер Ласко  та Альтаміра. Мозаїки, фрески, іконопис, книжкова мініатюра Візантії. Канони  фресок романської доби. Вітражі готичних соборів"




    3. Вітражі готичних соборів

Урок №11. Тема: "«Титани» епохи Відродження та їхні шедеври: Леонардо да Вінчі, Рафаель Санті, Мікеланджело Буонаротті"







Біографія Рафаеля:https://7promeniv.com.ua/zhyvopys/90-renesans/59-rafael.html


















Детальніше про Мікеладжело:https://dovidka.biz.ua/mikelandzhelo-biografiya-skorocheno/

Урок №12: "Живопис Північного Відродження"

Урок №13. "Великі голландці"
Урок №14. Тема:" Золота доба іспанського живопису"

"Карл 4 та його  родина"(1801)

"Парасолька"(1777)
Урок №15. Узагальнення з теми

Напиши міні-есе "Враження від вивченого твору" (архітектурна споруда, скульптура, картина))

Урок №16. Тема:"Класична (Ж-Л. Давід), романтична (Е. Делакруа) і реалістична (Г. Курбе) школи живописуФранції"

  • Класицизм -Жак-Луї Давид

Урок №17.  Тема: "Французькі імперсіоністи"

Імпресіоні́зм (від фр. impression — враження) — мистецька течія у живописі, а також у літературі та музиці, яка виникла в 1860-х роках та остаточно сформувалася на початку 20 століття у Франції. Засновники імпресіонізму — як і символізму, та експресіонізму — діяли на противагу реалізму (особливо неокласицизму, а також і натуралізму). Імпресіоністи у своїх творах намагаються відтворити шляхетні, витончені особисті враження та спостереження мінливих миттєвих відчуттів і переживань, природу, схопити мінливі ефекти світла, проте, на відміну від неокласицизму, не мають на меті об'єктивно відображати реальність, а ставлять за ціль поділитися власними почуттями зі споглядальником твору, вплинути на нього. Термін уперше використали в негативному значенні у критичній оцінці твору Моне «Враження, схід сонця», (1872).

  • Картини Клода Моне тут.
  • Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=gnd9zsh3cK8
  • Картини Едуарда Мане тут. 10 шедеврів тут.
  • Він вже в перших своїх творах виступив проти офіційного мистецтва, так званого академізму, протиставляючи йому зображення реальної дійсності, простих повсякденних явищ навколишнього життя, зокрема паризького життя. В багатьох своїх творах був предтечею імпресіонізмуПолотна: "Кафе" (1877), Бар «Фолі-Бержер» (1881-82), низка портретів. Найвідоміші картини: «Лола з Валенсії», «Сніданок на траві» (1863), «Олімпія» (1863), «Флейтист» (1866), «Вокзал Сен Лазар».
  • Сьогодні картина французького художника 19-го століття Едуарда Мане “Сніданок на траві” вважається шедевром імпресіонізму, а в 1863 для паризької публіки полотно стало справжнім шоком. Картину відмовилися виставляти на Паризькому салоні (нагота жінки серед одягнених чоловіків приголомшила критиків організаторів салону), а сам Мане придбав репутацію безрозсудного бунтаря.

  • П'єр-Огю́ст Ренуа́р (фр. Pierre-Auguste Renoir) (25 лютого 1841, Лімож — 3 грудня 1919) — французький художник. Представник французького імпресіонізму, що пізніше відійшов від цієї мистецької течії. Народився 25 лютого 1841 в Ліможі, розташованому на півдні Центральної Франції. Був шостою дитиною небагатого кравця на ім'я Леонар та його дружини, Маргарити Мерле. 

  • Тема любові у творчості Ренуара: У 1865, в домі свого товариша, художника Жюля Ле Кера, він познайомився з 16-річною дівчиною Лізою Трео, яка незабаром стала коханкою Ренуара та його улюбленою моделлю. Саме Ліза була моделлю для картин " Ліза з парасолькою ", «Алжирська жінка», «Купання», «Літо». Не схильний до одруження Ренуар не міг узяти шлюб ще й через невизнання. Охолодженню стосунків сприяли і війна (Франко-прусська), і мобілізація Ренуара — той відбув у піхотний батальйон. Демобілізація художника з армії у 1871 році стосунки не покращила. Їх зв'язок тривав до 1872 р., коли Ліза залишила Ренуара і вийшла заміж за іншого.
    "Ліза"



«Бал в Мулен де ла Галетт"

Урок №18. Тема: "Постімпресіоністи та неоімпресіоністи. Жанри модернізму"
     Методи імпресіоністів знайшли логічне продовження у творчих пошуках французьких постімпресіоністів та неоімпресіоністів. Ці пошуки спричинили відкриття нових живописних технік: дивізіонізм (розділення) і пуантилізм (письмо крапками). Поль Сезанн створив натюрмортний метод зображення дійсності, на відміну від пейзажного методу своїх колег-імпресіоністів. Жорж Сера і Поль Сіньяк не тільки писали картини в нових техніках, а й намагалися обґрунтувати наукову теорію кольору, використовуючи відкриття в галузі оптики

"Зоряна ніч"

"Вечеря картоплею"

"Соняшники"

Із кожним десятиліттям стилістичне розмаїття європейського живопису ставало дедалі складнішим, виникали нові напрями, стилі, течії, що об’єднують спільним терміном модернізм. Знаковими для мистецтва стали свобода творчого самовираження митця, кардинальне оновлення художньої мови, пріоритет форми над змістом, полістилістика.
  • Пабло Пікассо:



"Авіньйонські дівчата" (Кубізм)
"Дівчина на кулі" (символізм, експресіонізм)



.

"Скрипка та гітара"(кубізм)
"Три жінки" (кубізм)
"Жінка з квіткою" (сюрреалізм)

Урок №19. Тема:Палітра стилів і жанрів музичного мистецтва: поєднання традицій і новаторства
Грецька музика — найдавніша в Європі. Образ Орфея в творах композиторів різних епох. Вершинні досягнення в поліфонічній музиці (Й. С. Бах); музичному симфонізмі (Л.Бетховен)

Урок №20. Тема: "Відень -центр музичної культури Європи"


Урок №21. Тема: "Італія - Батьківщина оперного мистецтва"

  • Біографія Джоаккіно Россіні тут.
  • Біографія Джузеппе Верді тут.





Урок №22. Тема: " Творчість і виконавство музикантів-романтиків Ф.Шопена та Ф.Ліста"

  • Пропоную відгадати країну, яку ми сьогодні відвідаємо вам самим. Для цього треба прослухати кілька фактів про цю країну.

 

Прийом «Вражаю…»

 

1. 26 лауреатів Нобелівської премії були саме з цієї країни….

2. Завдяки астроному, який був з цієї країни (Миколі Копернику) ми знаємо, що Земля й інші планети обертаються навколо Сонця (раніше вважалося, що Земля є центром всесвіту)....

3. Перший університет - Ягеллонський університет — був заснований в 1364 році Казимиром III.... 

4.Знаменитий композитор-романтик народився в цій країні, похований у Франції, але серце за заповітом якого перевезене і поховано саме тут на батьківщині.

5. У цій країні можна сказати «привіт» і «до побачення» одним словом - «cześć»

8. Хімічний елемент полоній названий на честь вище згаданої країни (латинська назва Польщі — Polonia).... 

  • Конспект до уроку:https://vseosvita.ua/library/plan-konspekt-uroku-mistectva-v-11klasi-na-temu-tvorcist-i-vikonavstvo-muzikantiv-romantikiv-fsopena-ta-flista-199179.html
  • Біографія Фрідеріка Шопена тут.



  • Творчість Фридеріка Шопена (1810—1849) належить до вершин світової музичної культури. В його особистості дивовижно поєдналися два обдаровання — композиторське і виконавське. Він став засновником польської класичної музики, створивши шедеври в різних фортепіанних жанрах, і уславився як геніальний піаніст.Шопен — творець романтичних жанрів чистої (непрограмної) музики, зокрема балад, скерцо, фантазій. Він не давав їм назв, а тільки номери. Як і всіх композиторів-романтиків, маестро приваблював жанр ноктюрна. Однак він виходить за традиційні жанрові межі, наповнює ліричні струмені «нічної музики» драматизмом. Уперше в музиці Шопен створив цикл із 24 прелюдій у всіх мажорних і мінорних тональностях. У цих мініатюрах багатство настроїв і відтінки почуттів: сумні, задумливо-меланхолійні, скорботні, урочисті, танцювальні, бурхливі, співучі й речитативно-декламаційні..

  • Краще з творчості:https://www.youtube.com/watch?v=oYZ3qiuvrEU

  • Вальс №7.Зимаhttps://www.youtube.com/watch?v=CPBxYLaJOrs

  • Вальс: https://www.youtube.com/watch?v=bKTPpvAkU_c 

  • Біографія Ференца Ліста тут.


Угорський композитор і піаніст Ференц Ліст (1811—1886) увійшов в історію музичної культури як творець нового піаністичного напряму — концертного. Він першим почав турне містами Європи з публічними сольними виступами й заслужив визнання публіки як піаніст-віртуоз і блискучий імпровізатор. Унікальною виконавською майстерністю Ліст довів, що фортепіано має виразні можливості цілого оркестру.

  


Урок №23. Тема; "Твори К.Дебюссі – енциклопедія імпресіоністських образів"


Краще з творчості:https://www.youtube.com/watch?v=bGRvZ8Xq4OU

ІІ семестр


Дистанційне навчання. Урок №24. Тема: "Французькі шансоньє (Е. Піаф та ін.). Загадки гурту «Бітлз»"
  • Презентація до уроку:https://vseosvita.ua/library/11-klas-francuzki-sansone-e-piaf-ta-in-zagadki-gurtu-bitlz-186431.html
  • Головною особливістю французького шансону є лірична мелодія та емоційна композиція, яку мав відобразити своїм голосом виконавець. За своїми сюжетами пісні шансону — це реальні життєві історії. Мистецтво шансоньє полягає в тому, щоб показати «міні-виставу», де співак не тільки виконує пісню, а «проживає» її. 
До класичного шансону належить творчість Моріса Шевальє, Шарля Азнавура, Едіт Піаф, Жака Бреля. До представників так званого нового шансону — творчість Мірей Матьє, Джо Дассена, Патрісії Каас, хоча межа між обома напрямами умовна. Найвідомішою виконавицею класичного шансону є неперевершена Едіт Піаф.

Переглянь відео:


  • Едіт Піаф (справжнє ім'я Едіт Джованна Ґассіон) (1915 - 1963) — всесвітньо відома французька співачка й акторка. Дитинство Едіт було складним, оскільки зростала дівчинка у бідності, без належної уваги й любові батьків. Жила маленька Едіт з татом, вуличним акробатом, цим і заробляли собі на життя. У 1935 р., перебуваючи на межі бідності й злиднів, Едіт помітив власник одного з кабаре в Парижі — Луї Лепле. Чоловік став першим наставником у творчій долі дівчини: вчив її співу, співпрацювати з музикантами, правилам етикету тощо. Окрім того, Лепле дав їй сценічне ім’я — Піаф (з французької «горобчик»). Його вибір не видається дивним: в Едіт неймовірним чином поєднувалися дзвінкий і водночас гнучкий голос, тендітна зовнішність і вольовий, життєстверджувальний характер. Спів Піаф з перших нот вражав усіх без винятку. З другої половини сорокових років Едіт Піаф успішно гастролює країнами всього світу. 
  • Переглянь відео:

- Чи схвилювала вас музика?
- Схарактеризуйте манеру виконання співачки.
- Що найбільше вражає у її співі?
  • Велика Британія: загадка «Бітлз» («Beatles»)


Бітлз» — британський рок-гурт, створений 1960 р. в Ліверпулі, найпопулярніший за всю історію людства, рекордсмен світової музичної індустрії. Назва гурту походить від гри слів — змішування англійських слів «жуки» (beetle) і «біт» (beat). Склад вокально-інструментального квартету: Джон Леннон (ритм-гітара, вокал), Пол Маккартні (бас-гітара, вокал), Джорж Гаррісон (гітара-соло, вокал), Рінго Старр (ударні). Цю четвірку називали «восьмим музичним дивом світу».
Найпопулярнішу пісню-баладу Пола Маккартні «Yesterday» («Учора») протягом десяти років виконали 1186 різних співаків! Пісня «Michelle» мала 65 авторських версій. Набула популярності версія пісні «We Can Work It Out» у виконанні американської співачки українського походження Мелані Сафка.
Останній концерт «Бітлз» відбувся 29 серпня 1966 р. на стадіоні в американському місті Сан-Франциско. Після цього вони працювали тільки в студії звукозапису. Група випустила 15 альбомів, шість із них стали «діамантовими» (продано понад 10 млн примірників). Останній альбом (1969) завершується піснею «Thе еnd» — заключний акорд в історії групи.
Члени гурту стали почесними громадянами Ліверпуля, їхніми іменами названо вулиці рідного міста, де відкрився Музей історії «Бітлз». Імена всіх чотирьох музикантів занесені до Британської енциклопедії.

  • Завдання. Опрацювавши матеріал підготуйте "Асоціативні кущі": "Едіт Піаф" та "Бітлз". Зробіть фотографію виконаного завдання та надішліть на пошту roomser2012@gmail.com, Viber/Telegram (0973676134)



Дистанційне навчання. Урок №25. Тема:"Інтелектуальна мистецька гра «Зачаровані слова» (живопис і музика)".Повторення.


Дистанційне навчання.Урок №26. Тема:"Архітектура України від найдавніших часів до доби Середньовіччя "

  1. Першим кам'яним храмом на Русі була Десятинна церква, побудована в 989—996 рр. Володимиром Великим.
- Чи збереглася пам'ятка до нашого часу?
- На якій грошовій одиниці ми можемо зустріти зображення Церкви?
2. Софійський собор, або Софія Київська — визначна пам'ятка історії та архітектури України, розташована на Софійській площі міста Києва. Збудований 1037 року київським князем Ярославом. Названий на честь Софії. До XIII століття використовувався як головна церква Русі, місце поховання великих князів київських. При соборі велося літописання, була створена перша бібліотека. Занепав у XIV столітті. Відновлений стараннями митрополита Петра Могили і гетьмана Івана Мазепи. Був головним храмом Софійського монастиря (з 1638). Складова Національного заповідника «Софія Київська» (з 1934). Поєднує візантійський і бароковий архітектурні стилі. Одна з небагатьох уцілілих споруд часів Русі. 


  • ЦІКАВІ ФАКТИ  ТУТ.




ПЕРЕГЛЯНЬ:

- чи існує єдина версія точної дати заснування пам'ятки?
- яку пам'ятку  було взято за взірець?

3.
Найстародавнішим руським храмом, що зберігся до наших днів, є

   Спаський собор у Чернігові 1036 р.
4.Луцький замок (або Замок Любарта, або Верхній замок) – один з найбільших, найдавніших і найкраще збережених в Україні замків, пам'ятка архітектури та історії національного значення. Один із двох збережених (частково) замків, головний об'єкт історико-культурного заповідника «Старий Луцьк», найстаріша споруда Луцька. Комплекс замку включає В’їзну, Стирову і Владичу вежі, оточені стінами. Усередині знаходяться шляхетський і єпископський житлові будинки, збереглися фундаменти і підземелля собору Іоанна Богослова XII ст. Будівництво велося з 1350-х до 1430-х, хоча деякі елементи змінювалися протягом наступних століть.Замок має форму трикутника із випнутими сторонами і відстанями між вежами 100 м. Висота стін – близько 12 м над валом, товщина – до 3 м, верхня частина – 0,8 м. За шість століть існування рівень підлоги замкового двору піднявся приблизно на 3,8 м. Стіни і вежі вимуровані у готичній системі кладки. На стінах, подекуди покритих гонтовим дахом, містяться бойові галереї з бійницями. Вежі – В'їзна та Стирова – мають форму прямокутного паралелепіпеда, висота кожної – 28 м. Розмір першої (в плані) – 11,9х12,05 м, другої – 10х10 м.

переглянь!!!

- як в Середньовіччі називали Луцьк?
- на якій купюрі зображений замок?

5.Кам'янець-Подільська фортеця — фортеця у місті Кам'янець-Подільський (Хмельницької області України). Відома з XIV століття як частина оборонної системи міста Кам'янець, колишньої столиці Подільського князівства XIVXV ст., Подільського воєводства XVXVIII ст., а далі Подільської губернії (17931924 pp.). Є складовою частиною Національного історико-архітектурного заповідника «Кам'янець», що належить до «Семи чудес України».Аналогів Кам'янець-Подільській фортеці немає в усій Європі. Природний ландшафт та непосильний людський труд створили з твердині недосяжну мрію. Знаходиться вона на так званому півострові, оточеному з трьох боків стрімкими скелястими обривами та річкою Смотрич. Від того і говорять що замок ніби «побудований Божою рукою». Вхід до міста обороняли Польська та Руська брами. Якщо було помічено ворога, миттєво наповнювався водою каньон. Така несподівана лінія оборони робила замок недосяжним ще більше. Всю фортецю поділяють на Старий та Новий замок.

Переглянь:
-для боротьби проти кого була побудована фортеця?

6.Хотинська фортеця — середньовічна укріплена фортифікаційна споруда у Хотині (Чернівецька областьУкраїна), збудована русо-влахами за господарювання Мушатів у Молдавському князівстві на межі XIIIXVIII століть на місці руського городища (ХХІІІ).
Ця твердиня на правому березі Дністра була однією з наймогутніших у тогочасній Східній Європі, важливим оборонним і торговельним пунктом Молдавії у часи господаря Олександра Доброго.



- пригадай ,хто брав участь в Хотинській війні та коли вона відбулася?

7.Острозький замок (Рівненська область)





    Урок №27. Тема: "Узагальнення знань та навичок"
    Урок №28. Тема:"Українське бароко"
    • Завдання.Анаграми:https://drive.google.com/file/d/1TxvhJjC3QQaXvRznRTM4_9c3OooljUVc/view?usp=sharing
    • Таблиця до уроку:https://docs.google.com/document/d/1Eyd5Fh22i0wFJWcDxvOsxmtQNTvPMT_PAybVxz6Wk7U/edit?usp=sharing
    • Пригадай, що таке "бароко" та його основні риси?
    • Українському бароко притаманний демократизм, орієнтація на всі верстви населення. Це відрізняє його від європейського бароко, зорієнтованого на придворних аристократів. На відміну від віртуозності та чуттєвих перебільшень італійського бароко, трагічного драматизму і помпезності іспанського, містицизму і химерності німецького, рафінованої декоративності французького, в Україні цей стиль утверджував ідеали світла як основи світогляду. Звідси — домінування золотих відтінків у храмовій архітектурі і живописі (куполи, ікони). Бароко — перший універсальний художній стиль, що виявився в усіх видах мистецтва: образотворчому, музичному, театральному.

      На розвитку мистецтва козацько-гетьманської доби та становленні стилю українського бароко позначилися як вітчизняні традиції, зокрема народного мистецтва, так і нові явища західноєвропейської культури.















    • Домашнє завдання. Іван Мазепа та українське бароко

    Урок № 29. Тема: "Архітектура 19 ст."

    Просвітництво — період панування культури Нового часу, коли в Україні інтенсивніше почало розвиватися світське мистецтво. Воно належало до європейського стилю класицизм, що змінив динамічну художню картину світу, притаманну бароко, на гармонійну врівноваженість і простоту форм.
    • Назвіть риси класицизму. На які художні ідеали він орієнтувався? Поцікавтеся, чи є архітектура в стилі класицизм у вашому краї.?
    • За проектом шотландського архітектора Чарльза Камерона зведено палац гетьмана Кирила Розумовського в м. Батурин. Також на Чернігівщині виникли палацово-паркові ансамблі в с. Качанівка та с. Сокиринці. Двоповерховий палац у Сокиринцях є типовим зразком класицизму (архітектор Павло Дубровський). У парках поєднано ознаки класицизму та романтизму (гроти, арки, альтанки).
    • Палац К.Розумовського в Батурині
    • Палац Потоцьких у Тульчині з 10 колонами й заокругленими галереями збудований за проектом французького архітектора Лакруа. Він є центральним приміщенням величного класичного ансамблю у формі літери «П».
    • У Києві у стилі класицизму збудовано: університет Святого Володимира



    • Поступово класицизм утратив панівну роль, і свої пошуки архітектори спрямовували на стилі минулого: візантійський, романський, готичний, бароко. Виникла так звана еклектика. У стилі неовізантизму зведено Володимирський собор у Києві (архітектори І. Штром, П. Спарро, О. Беретті, К. Маєвський, В. Ніколаєв), який нагадує давньоруський храм. У Західній Україні будують костели.
    • Володимирський Собор (Київ)
    • Еклектизм — поєднання різнорідних стильових елементів чи довільний вибір стилістичного оформлення для будівель або художніх виробів, які мають якісно інше значення та призначення (використання історичних стилів в архітектурі та художній промисловості XIX століття).У дусі еклектики наприкінці ХІХ ст. створено архітектурно-пластичні образи споруд оперних театрів у Львові (архітектор З. Горголевський), Одесі (архітектори Ф. Фельнер, Г. Гельмер), Києві (архітектор В. Шретер). Грандіозний архітектурний ансамбль резиденції буковинських митрополитів у Чернівцях (нині — корпус Чернівецького національного університету ім. Ю. Федьковича) комітет ЮНЕСКО вніс до списку об’єктів Світової спадщини. 
    • Які елементи архітектурного чернівецького ансамблю можна віднести до візантійського стилю, а які — до романського? Проект ансамблю виконав чеський архітектор Йозеф Главка. У споруді органічно переплетені елементи візантійської та романської архітектури, місцеві народні традиції.



    Урок №30. Архітектура 20 ст. Модерн
    • Вправа "Розподіли пам'ятки"
    • В епоху модернізму, як вам відомо, мистецтво формувалося на перетині художньої та технічної творчості, що сприяло розвитку архітектури. У кожній країні Європи архітектура модерну — останнього з великих загальноєвропейських художніх стилів — набувала національних рис.

      Пригадайте, в архітектурі яких країн виявився стиль модерн. Поцікавтеся, чи є архітектура в цьому стилі у вашому рідному краї?

      На початку ХХ ст. модерн виникає і в архітектурі України. В західному регіоні вона перебувала під впливом Віденського сецесіону і дістала назву «українська сецесія» (різновид — «гуцульська сецесія»). На інших територіях сформувався національний різновид модерну, який називають «український модерн». Він виник у Полтаві й мало поширився містами України. Риси цього стилю позначилися на декоративному оздобленні споруд, де переважали асиметричні візерунки, рослинні орнаменти, рельєфи з образами фантастичних тварин, маскарони з людськими обличчями.

    1.  Будинок Полтавського губернського земства (зведений за проектом архітектора Василя Кричевського (1872—1952). Детальніше тут.

    2. Будинок із химерами архітектора Владислава Городецького (1863—1930), виконаний у стилі модерн. Детальніше тут.
    Опишіть, яке враження справив на вас Будинок із химерами. Що незвичного в його декорі ви побачили?


    Переглянь:


    3.Львівська школа модерну спочатку орієнтувалася на досягнення Віденської сецесії, проте в будівництві позначилися й національні традиції. За участі архітектора і підприємця Івана Левинського (1851—1919) зведено чимало споруд міста, зокрема залізничний вокзал. Урочистий вхід прикрасили скульптурами майстрів А. Попеля і П. Війтовича. Жінка символізує залізницю і торгівлю, а чоловік на леві — промисловість і місто Львів.
    4.Залізничний вокзал в Харкові (констурктивізм).
    Мова сучасного зодчества стає глобальнішою. Оновлюються конструктивні та художньо-пластичні можливості будівництва, оздоблювальні матеріали. У творчості українських архітекторів виявляються риси хай-теку та інших стилів, що віддзеркалюють пріоритетні ознаки світової архітектури. В урбанізованих містах-мільйонниках виникають хмарочоси: бізнес-центри, банки, готелі, житлові комплекси. Київ перетворюється на столицю хмарочосів, адже в ньому вже майже два десятки споруд, що перевищують 100 м.



    Урок №31. Тема: "Скульптура в Україні"
    • Вправа "Розпізнай пам'ятки"
    Пригадай!!!!
    Серед артефактів трипільської культури чимало жіночих фігурок, пов’язаних із культом Богині-матері — покровительки роду та землеробства. Ці глиняні статуетки використовували в магічних ритуалах.

    До скарбниці нашої стародавньої культури належать зразки пластичного мистецтва скіфів та античних міст Північного Причорномор’я — древнього коріння нашого народу.

    • Світоглядні уявлення східних слов’ян були анімістичними, вони вірили в духів — мавок, русалок, лісовиків, чортів тощо. На капищах вони ставили статуї богів — «ідолів» у вигляді стовпів із дерева або каменю. У річці Збруч на Тернопільщині знайдено триметрову статую Святовида (ІХ ст.), яка відображає язичницькі вірування слов’ян. На трьох рівнях стовпа викарбувані зображення, що символізують три світи: вищий — небесний з образами богів, середній — земний із фігурками людей і нижній — підземний, де бог тримає Землю. Об’єднує зображення чотирьох сторін стовпа спільна шапка.

    • Найзагадковішим скульптором вважається Іоанн Георгій (Йоганн Георг) Пінзель (1707—1761), якого називають українським Мікеланджело. Відомостей про його біографію мало. Він жив і працював у Галичині в першій половині ХVІІІ ст. Створив низку творів, які вражають несподіваними ракурсами й динамікою руху, небаченою вигадливістю пластичної форми, емоційністю образів. Зокрема, його статуї прикрашають споруди собору Святого Юра у Львові й ратуші в Бучачі. Герої майстра (переважно з біблійних сюжетів) перебувають у русі, несподіваних ракурсах у позах, жестах і виразах облич утілено різноманітні емоційні стани. Детальніше тут.
    • Робота з відео:https://www.youtube.com/watch?v=7TKBLz7zVUU

    • Запитання до відео:
    -  Хто був товаришом Пінзеля?
    - Як звали магната-патрона Пінзеля?
    - Яке замовлення отримав скульптор?
    - Як звали синів Пінзеля?
    -  В якому храмі хрестили синів скульптора?
    Юрій Змієборець (Собор св.Юра)

      І. Пінзель. Богоматір (фрагмент)

      І. Пінзель. Жертвоприношення Авраама

      І. Пінзель. Самсон, що роздирає пащу лева

      • Самобутнє явище українського мистецтва — монументальні іконостаси, які розвивали національні традиції дерев’яного різьблення з химерною рослинною орнаментикою. У добу бароко іконостаси споруджували у вигляді багатоярусної стінки, що перегороджувала церкву. Вони дивують складністю композицій, розмаїттям декору. Дух українського бароко репрезентують іконостаси Андріївської церкви в Києві та Преображенської церкви у с. Великі Сорочинці на Полтавщині. Колорит із домінуванням золотавого кольору створює ефект сяйва
      • Перевір себе:https://learningapps.org/view9075452

      Урок №32.Тема: "Скульптура 19 ст."

      • Вправа "Хто зайвий"
      • Тестування:https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9414702
      • Пригадай риси класицизму!Як він проявився в скульптурі?
      • Класицизм відродив античний ідеал зображення людини, що спричинило інтерес митців до мистецтва скульптури. Зразком класичної пластики вважається пам’ятник дюку Арману де Рішельє на славнозвісних Потьомкінських сходах в Одесі. Автор твору — видатний скульптор, уродженець Чернігівщини Іван Мартос (1754—1835), якого сучасники називали Фідієм ХІХ століття. П’єдестал пам’ятника прикрашений барельєфами, які розкривають зміст діяльності одеського градоначальника.
      • Що знаємо про засновника міста Одеси?
         Пам'ятник являє собою бронзову статую Рішельє в римській тозі з сувоєм у руці й трьома латунними горельєфами, що символізують землеробство, торгівлю і правосуддя. Початком виробу пам'ятнику вважають 30 червня 1827 року. Детальніше тут.
      • Пам’ятник князю Володимиру Великому в Києві (заввишки 20,4 м). Автори — скульптори Василь Демут-Малиновський (1778—1864) і Петро Клодт (1805—1867), архітектор Олександр Тон (1790—1858). Бронзова статуя Володимира розміщена на високому постаменті, який має обриси восьмигранної каплиці


      • Неперевершеним майстром меморіальної скульптури доби класицизму є митець австрійського походження Гартман Вітвер (1774—1825).
      • На громадські кошти в містах України були встановлені пам’ятники І. Котляревському, М. Гоголю, А. Міцкевичу, О. Пушкіну. Погрудні портрети Т. Шевченка, М. Кропивницького, І. Котляревського, М. Лисенка та ін. створив Федір Балавенський (1865—1943). Символом столиці став кінний пам’ятник Б. Хмельницькому на Софійській площі, автор якого Михайло Микешин (1835—1896).
      • Основоположник української жанрової скульптури Леонід Позен (1849—1921) у своїх творах втілював образи людей із народу. До кращих творів митця в історичному жанрі належать «Скіф» і «Запорожець у розвідці». Л. Позен також автор пам’ятників І. Котляревському та М. Гоголю в Полтаві.
      • Меморіальний комплекс родини меценатів Харитоненків із двох мармурових статуй «Ангел з дитиною» та «Розп’яття» створив французький скульптор Арістід Круазі (1840—1899), автор багатьох статуй у Парижі. Скульптурам притаманне реалістичне зображення людських почуттів. Свого часу їх вважали найкращим надгробком у світі (копії містяться в Луврі).
      • Архітектурі України притаманна монументальна декоративна пластика, скульптурні оздоблення фасадів та інтер’єрів. Наприклад, три скульптурні групи прикрашають фасад будинку Львівської національної опери. На вершині розташована «Слава» — крилата жінка з пальмовою гілкою, поряд — «Комедія і драма» та «Музика». Їх автор — скульптор Петро Війтович (1862—1936). Рельєф фронтону і скульптури в інтер’єрі — «Любов цілує Амура», «Заздрість, зневажена Любов’ю», «Материнство» виконав за ескізами П. Війтовича Антон Попель (1865—1910).
      • Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/view17532268

      УРОК №33. Тема: "Скульптура 20-21 ст."


      Кавалерідзе Іван Петрович (1887-1978) - скульптор, кінорежисер, драматург. Детальніше тут.
      • Пам’ятник княгині Ользі в Києві створено у класицистичному стилі. Він  зруйнований і відновлений у 1996 році. Композиція складається з фігури Ольги, просвітителів слов’янських народів Кирила та Мефодія (праворуч) і апостола Андрія Первозванного (ліворуч).
      Переглянь: https://www.youtube.com/watch?v=1QqYYmY0w9g
      • І. Кавалерідзе також створив пам’ятники Т. Шевченку в Полтаві та в Ромнах, Г. Сковороді у Лохвиці, де філософа реалістично зображено босоніж із торбиною та свиткою. Скульптор сміливо експериментував, захоплювався кубізмом.
        (Полтава)

        (Г.Сковорода,Лохвиця)

        (Ромни)

      • Матвій Манізер (1891—1966)  створив власну Шевченкіану з трьох монументальних скульптур: пам’ятники Кобзареві в Києві, у Харкові та на Чернечій горі в Каневі.

      Василь Бородай - 

      батько монументальних символів Києва.Детальніше тут.






      • Світового визнання зазнала творчість основоположника кубізму в скульптурі Олександра Архипенка (1887—1964). Найвідоміший представник української діаспори створив понад тисячу творів, більшість з яких пронизані новаторським духом. Він винайшов рухомі конструкції, запровадив у скульптуру поліхромію — давню й призабуту традицію вітчизняної пластики. Відкриттям майстра є використання увігнутих поверхонь і наскрізних отворів як засобів художньої виразності скульптури. Одним із перших він використав експресивні можливості «нульової» форми — пустоти. Вишуканим і лаконічним силуетам О. Архипенка властиві риси кубізму, конструктивізму, абстракції. Досягнення митця мали величезний вплив на розвиток модернізму в Європі та Америці. Бронзова скульптура О. Архипенка «Жінка, що укладає волосся», створена в 1915 р., була продана на аукціоні Christie’s у Нью-Йорку за 2 млн доларів.


      - В якому місті і коли відбувався ярмарок столітнього прогресу?
      - Що було найблішою цінністю української виставки?
      - Ким був батько Архипенка?
      - Де продовжив навчання Олександр після Київа?
      - Куди переїхав скульптор у 1908 році?
      - Скульптори яких народів мали вплив на митця?
      - Який стиль переніс Архипенко в скульптуру?
      - Які матеріали використовував скульптор?
      - За що митець отримав патент?
      - Які скульптури продали за великі гроші?

      (Голуба танцівниця 1913)

      (Карусель,гіпс,1913)

      (Дівчина , що укладає волосся 1914)

      • Завдання. Історичний портрет за планом.

      Переглянь:



      Урок №34. Тема "Живопис"
      • Вправа "Архітектор чи скульптор?"
      • Найдревнішою пам’яткою візуального мистецтва є печерний живопис із Національного історико-археологічного заповідника «Кам’яна Могила» поблизу Мелітополя. Тут збереглося понад три тисячі петрогліфів — зображень богів, людей, тварин, орнаментів, солярних знаків, дерева життя, обрядів, танців.

      • Поєднання в одному ансамблі мозаїки і фрески — самобутнє явище монументального живопису Київської держави, невідоме Візантії. Фрески Софійського собору в Києві (майже 3000 м2) присвячено релігійним і світським темам. Мозаїки (260 м2) не мають собі рівних у світовому мистецтві. Найвідоміша з них — Богоматір Оранта.

      Онлайн-екскурсія:https://www.youtube.com/watch?v=cjrZ4amI610
      • З-поміж майстрів-іконописців уславився Алімпій (Аліпій, Олімпій).
        Вишгородська (Володимирська) Богоматір
      На Галицько-Волинських землях також виникли осередки іконопису, зокрема у м. Жовква на Львівщині, де творили Іван Руткович (бл. 1650 — поч. XVIII ст.) і Йов Кондзелевич (1667—1740?). Деякі ікони І. Рутковича нагадують світські картини. Живописній манері Й. Кондзелевича притаманні вишуканий колорит і благородство образів.


      • Підготувати сенкани живописців

      Урок №35. Тема:" Графіка"
      Пригадай!!!!
      Гравюра (фр. gravure)  — вид графічного мистецтва, створення  зображень шляхом контрастного друку з рельєфних поверхонь або через трафарет. Кожен відбиток з друкарської форми вважається авторським твором.
      • Поява книгодрукування спричинила революцію в мистецтві графіки. У Львові Іван Федоров надрукував «Граматику» та «Апостол» (1574), згодом в Острозі — «Острозьку Біблію». Книги ілюстрували гравюрами. Найбільшим центром книгодрукування стала друкарня Києво-Печерської лаври. В епоху бароко гравюру на дереві поступово замінює гравюра на міді, яка відкривала нові художньо-технічні можливості для відтворення дійсност
      • Значні досягнення мали майстри портретного живопису. На парадних портретах знатних осіб зображували в поважній позі та в пишному вбранні. Найпопулярнішим образом народного живопису став так званий козак Мамай (козак-бандурист), який прикрашав стіни і багатих маєтків, і бідних хат.

        Доведіть, що наведені портрети є парадними. Опишіть образ козака Мамая з відомої вам картини (по пам’яті).

        За межами України, у Петербурзі, жили й працювали видатні художники-портретисти Дмитро Левицький (1737—1822) і Володимир Боровиковський (1757—1825) — нащадки відомих українських художніх династій. Портретна галерея митців сприяла становленню стилю класицизм у мистецтві живопису.

      (Д.Левицький)

      (В.Боровиковський)
      Урок №36. Тема: "Образотворче мистецтво 19-21 ст."

      Протягом ХІХ ст. змінюється культурний ландшафт України, поширюються просвітницькі й виникають національно-патріотичні ідеї. Провідними стали такі загальноєвропейські стилі, як романтизм і реалізм.

      • Дайте визначення понять «романтизм» і «реалізм». Поясніть власне розуміння цих термінів. Наведіть приклади творів, з якими ви вже ознайомилися.
      • Одним із зачинателів української школи пейзажного і побутового живопису вважають Василя (Вільгельма) Штернберга (1818—1845), німця за походженням, друга Т. Шевченка, автора його портретів
        ("Садиба в Качанівці")

      ("Ярмарок")
      • Нова епоха висуває новий тип митця — громадського діяча з ідеалами демократизму та народності. Вищим взірцем такого митця-громадянина став видатний український мислитель, поет і художник Тарас Шевченко.  У живописних творах різних жанрів — побутовому, історичному, пейзажному, портретному — Т. Шевченко прагнув передати настрій, емоційне співпереживання, долі простих людей.
        ("Автопортрет")

        ("Катерина")
      • Микола Пимоненко 

      • — український художник-живописець, академік живопису Петербурзької Академії мистецтв, Член Паризької інтернаціональної спілки мистецтв і літератури, автор багатьох картин на сільську та міську тематику.
      • Цікаві факти:https://www.youtube.com/watch?v=w1saTpOuVgQ

      • Проаналізуй!!! Картини тут
      Що відбувається на картинах? Де це відбувається? Кого зображено? Проаналізуйте зміст живописних полотен і поясніть, як ви розумієте їхні назви.
      ("Святочне ворожіння"
      • Найяскравішою зіркою пейзажного жанру був уродженець Харкова Сергій Васильківський (1854—1917), твори якого здобули європейське визнання. Спадщина митця налічує понад три тисячі полотен. С. Васильківського — нащадка козацького роду — захоплювала тема козацтва.
        ("Козаки в степу")

      ("Захід Сонця")
      • Видатний живописець, учень І. Рєпіна, один із засновників Української академії мистецтв Олександр Мурашко (1875—1919) у молоді роки жив у Парижі, де здобув визнання і став відомим європейським художником.
      • ("Дівчина в червоному капелюсі")

      • Протягом ХХ ст. деякі українські митці продовжували розвивати реалістичні традиції в мистецтві, інші долучилися до інноваційних пошуків, зокрема до авангардних течій: модерн, кубізм, футуризм, абстракціонізм тощо.

        Універсальністю обдарування, глибоким знанням традицій, своєрідністю трактування стилю модерн вирізняється графічна спадщина Георгія Нарбута (1886—1920). Митець працював у царині силуету, шрифтової композиції, книжкової ілюстрації, геральдики, естампа; був творцем українського державного герба, печатки, банкнот, марок.
        ("Еней та його військо")


      • Низку станкових робіт та ілюстрацій до творів класичної літератури створили М. Дерегус, В. Касіян, В. Лопата, Георгій і Сергій Якутовичі, представники української діаспори М. Левицький і Я. Гніздовський, Анатолій Базилевич.
      • Напрями модернізму мали відчутний відгомін в індивідуальній манері самовираження українських художників-авангардистів О. Богомазова, О. Екстер, А. Петрицького, К. Малевича, О. Новаківського, Ф. Кричевського, Д. Бурлюка, В. Баранова-Росіне
      • Одним із перших абстракціоністів був видатний художник Казимир Малевич (1878—1935), засновник супрематизму, хоча він не обмежувався рамками цих стилів і писав також фігуративні картини філософського змісту.

      • Визначним твором українського живопису і зразком модернізму є триптих «Життя» Федора Кричевського (1879—1947). У полотні автор висвітлює вічні теми: любов, надбання і втрата. Глибокий за змістом твір передає гаму людських почуттів від радості до суму. Композиційні й живописні засоби наближають триптих до монументального мистецтва — фрески. Деякі риси індивідуального стилю автора суголосні з релігійним живописом: площинність зображення, локальні фарби, порожнє тло. Ф. Кричевський збагачує живопис модерним трактуванням ритміки виразних ліній і площин.

      • Нові обрії відкрила школа монументального живопису Михайла Бойчука (1882—1939), який започаткував напрям неовізантизм. Художник і його послідовники поєднали давні національні традиції (фрески, іконопис) із новітніми світовими досягненнями в галузі живопису. «Бойчукісти» прагнули реформувати мистецтво, називаючи себе «зодчими всесвіту», які творять великий національний стиль.
      • Спадщина живописця європейського масштабу Миколи Глущенка (1901—1977) охоплює різні жанри: пейзажі, портрети, натюрморти. Під час навчання і тривалого життя за кордоном художник захоплювався імпресіоністичними та експресіоністичними пошуками.
      Вражає неповторністю стиль живопису видатної народної художниці Катерини Білокур (1900—1961). Розмаїття форм і кольорів у її квіткових композиціях заворожує своєю гармонією і майже неземною красою.Детальніше тут.
      ("Хата в Богданівці")

      • «Геніальною українкою» назвав Пабло Пікассо Марію Приймаченко (1909—1997), вражений її фантастичними мальовничими образами. З-поміж них більшість оптимістичні («Свято», «Весілля»), є і драматичні («Загроза війни»)
        ("Гороховий звір")

      • Тетяна Яблонська

      • Усесвітнє визнання здобув Іван Марчук, доробок якого налічує близько 5000 творів. Художник виробив метод, який назвав пльонтанізм: зображення ніби сплетені з безмежної кількості чудернацьких ниток. І. Марчук потрапив до рейтингу «Сто геніїв сучасності», який уклала британська газета The Daily Telegraph.

      • Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/view10174352
      • Завдання.Напишіть есе про творчість одного з українських художників чи художниць, яка вас найбільше вразила
      Урок №37. Тема: "Музичне мистецтво"
      • Вправа "Розподілити"
      Витоки української музичної культури губляться в минулих тисячоліттях. До найдавніших пам’яток музичного мистецтва належать духові інструменти з рогів тварин, дудочки з пташиних кісток, що нагадують флейту Пана, металеві бубонці й брязкальця, а також своєрідні тризубці з пташками-дзвіночками, які використовували під час обрядів. На фресках, скіфських коштовностях, монетах і вазах з античних міст Північного Причорномор’я трапляються зображення музикантів.
      • Зміцнення Київської держави, прийняття християнства сприяли утвердженню Києво-Печерської лаври як осередку високої культури хорового співу. 
      • На фресках Софійського собору збереглися зображення виконавця на гудку — інструменті, схожому на скрипку. Також там можна побачити цілий ансамбль музикантів, які грають на флейті, сурмах, струнних інструментах, подібних до лютні та ліри, металевих тарілках, дзвонах, парних барабанчиках, а також, можливо, на пневмонічному органі. Виникає новий фольклорний жанр — билини, в яких оспівували захисників рідної землі, народних героїв.



      • У походах князів супроводжувала так звана ратна музика, урочиста або весела. Вона лунала під час святкових трапез і розваг.
      • За козацько-гетьманської доби, під час національно-визвольної боротьби, розквітло мистецтво кобзарів, виникли думи. Головна тематика цих творів — відображення сторінок української історії, непересічних подій нашої славної минувшини, моральні аспекти. Думи вирізняються своєрідністю художньої мови. У текстах уживають метафори, порівняння, образи-символи. Речитативна мелодія завжди підпорядковується тексту.
      • Які ви знаєте українські думи? Наведіть приклади творів, які вивчали на уроках історії, літератури. Хто виконує думи? Якій тематиці вони присвячені?
      • Улюбленим інструментом українців стала кобза (пізніше її замінила бандура).

      • Окрім дум, героїчні сторінки боротьби українського народу за незалежність упродовж козацько-гетьманської доби опоетизовували історичні пісні, в яких є образи реальних осіб — гетьманів, козацьких ватажків, народних месників. На відміну від дум історичним пісням притаманні маршові ритми, чітка куплетно-варіаційна форма, виконання хором без супроводу. Наприклад, «Ой на горі та женці жнуть» — у ній згадуються гетьмани П. Дорошенко та П. Сагайдачний. («Засвіт встали козаченьки").
      • Соціально-побутові пісні — козацькі, чумацькі, бурлацькі, наймитські тощо — відображали соціальну нерівність, професійну діяльність українців.
      • Родинно-побутові пісні можна умовно поділити на такі жанрові різновиди, як ліричні, жартівливі (гумористичні, сатиричні), танцювальні. 
      • У царині вокальної творчості одне з провідних місць належить Григорію Сковороді (1722—1794) — видатному українському філософу, поету, педагогу, музиканту, який грав на багатьох інструментах. Він писав канти, створив збірку «Сад божественних пісень». «Сковородинські пісні» дійшли до нашого часу в усних варіантах-версіях бандуристів і лірників. Поступово вони стали народними.
      • «Золотим віком» української музики називають другу половину ХVІІІ ст., коли яскраво виявився стиль бароко, а пізніше — класицизм. У цей період досягає вершин хорова творчість блискучого тріо українських композиторів Максима Березовського, Артемія Веделя і Дмитра Бортнянського. Відбувається прорив у галузі світських жанрів: опери, симфонії, концерту, сонати.

      • Основоположником жанру духовного хорового концерту був Максим Березовський (1745—1777) — композитор яскравої творчої індивідуальності. Він створив оперу «Демофонт» і сонату для скрипки і чембало, що стали першими зразками цих жанрів у вітчизняній музиці.

                                     Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=XfXRp3op-SU
                                                           Послухай:https://www.youtube.com/watch?v=TSp31gX3zx4
      • Артемій Ведель (1767—1808) — композитор, диригент, співак (тенор), скрипаль, педагог, писав виключно сакральну музику. Він розвивав у своїх концертах (близько 30) традиції української хорової культури, пісенно-романсової лірики.

      Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=S3S-iS0dE5w

      • Дмитро Бортнянський (1751—1825) — класик хорової музики, реформатор церковного співу, у творчості якого поєдналися найновіші на той час досягнення європейської, зокрема італійської, музики з вітчизняними музичними традиціями.

      Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=cnkE9uiQhWY
      • В Україні, як і в Європі, важливу національно-просвітницьку роль відігравала опера. Суттєвий внесок у становлення цього жанру зробив Микола Аркас (1853—1909), який написав оперу «Катерина» на текст поеми Т. Шевченка.
      • Зразком поєднання народної та професійної творчості є «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського (1813—1873). Виразна музична мова, що увібрала барви українського пісенного мелосу, тип драматургії з чергуванням музичних номерів і розмовних діалогів, реалістичність персонажів — ліричних (Оксана, Андрій) і комічних (Карась, Одарка) — сприяли популярності опери.

      Микола Лисенко. Детальніше тут.


      Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=QVpmbYCoAS4
      • Фундатором Перемишльської композиторської школи став священик Михайло Вербицький (1815—1870), який писав духовну музику в західноєвропейських традиціях. До театральних п’єс він створював увертюри, що стали першими зразками української симфонічної музики в Галичині. На вірш П. Чубинського «Ще не вмерла України...» М. Вербицький написав солоспів із супроводом гітари. Твір побачив світ у збірці «Кобзар» (1885) і почав поширюватися у численних різновидах. Зі здобуттям Україною незалежності ця пісня стала Державним гімном, символом відродження та єдності українського народу.

      • Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/view17020720

      Урок №38. Тема: "Сучасна українська музика"
      Послідовники М. Лисенка — М. Леонтович, Кирило Стеценко і Яків Степовий продовжили його справу. Твори: К. Стеценко. Солоспів «Стояла я і слухала весну» на вірші Л. Українки.

      Я. Степовий. Балада «Три шляхи» на вірші Т. Шевченка.

      • Микола Леонтович (1877—1921) — видатний майстер хорової мініатюри, автор знаменитого «Щедрика» й інших хорових обробок українських народних пісень, які ввійшли до золотого фонду нашої культури.

      •  засновник і перший директор Львівського музичного інституту ім. М. Лисенка Анатоль Вахнянин (1841—1908);
      • Тривалий час в українській музичній культурі провідними залишалися хорові жанри. Класичним зразком кантати вважається лірико-драматична кантата-поема «Хустина» за Т. Шевченком Левка Ревуцького (1889—1977). Композитор по-новому трактує фольклор: народні мелодії не цитуються, а наразі створюються оригінальні музичні образи у фольклорному дусі
      • До шедеврів українського мистецтва належать хори Бориса Лятошинського (1894—1968) на вірші Т. Шевченка, М. Рильського, О. Пушкіна.
      • Вокально-симфонічний жанр став провідним у творчості видатного композитора Станіслава Людкевича (1879—1979). Митця приваблювали драматичні і трагедійні образи, ідеї бунтарства і нескореності, як, наприклад, образ Прометея у кантаті-симфонії «Кавказ» за поезією Т. Шевченка. Для втілення своїх задумів він обирає масштабні композиції із контрастами й наскрізним розвитком.
      • Основоположником дитячого фортепіанного репертуару в українській музичній культурі став Віктор Косенко (1895-1938)Фортепіанний цикл «24 дитячі п’єси» розкриває яскравий і радісний світ дитинства. Цикл містить різноманітні за тематикою і настроями твори

      • Поєднання самобутніх зразків фольклору із сучасними засобами виразності — характерна ознака нефольклорного стилю Мирослава Скорика. 

      • Євген Станкович — один із провідних українських композиторів-симфоністів сучасності.

      • У царині пісенної творчості значні досягнення мав Платон Майборода (1918—1989), чий задушевний авторський стиль виявився у піснях «Рідна мати моя», «Пісня про вчительку», «Київський вальс».

      • Понад дві сотні ліричних пісень створив Олександр Білаш (1931—2003), з-поміж яких справжній шедевр — «Два кольори» на слова Дмитра Павличка. Українська пісенна спадщина збагатилася такими чудовими творами, як «Чарівна скрипка» Ігоря Поклада, «Очі волошкові» Степана Сабадаша, «Чорнобривці» Володимира Верменича, «Червона рута» Володимира Івасюка та ін.


      Переглянь:https://www.youtube.com/watch?v=k02V8OMULnk
      • Високого рівня досягло українське музичне виконавство. Українська співачка (сопрано) Соломія Крушельницька (1872—1952) з грандіозним успіхом виступала на багатьох оперних сценах світу, зокрема в міланському театрі Ла Скала, паризькій Гранд-опера. Італійський композитор Дж. Пуччіні, автор опери «Чіо-Чіо-Сан», подарував Соломії, яка виконувала головну партію у цій опері, свій портрет із написом: «Найпрекраснішій і найчарівнішій Батерфляй».
      • Українська популярна музика ввібрала традиції народних ліричних пісень і професійних солоспівів, а також зарубіжної естради. Сформувалися різні напрями: поп-музика, рок-музика, джаз, авторська (бардівська) пісня. Зародився особливий різновид пісенної творчості — шлягер.
      • Завдяки пісенному фестивалю «Червона рута», численним фестивалям і конкурсам («Таврійські ігри», «Крок до зірок», «Голос країни») сучасна популярна музика досягла в Україні свого злету. Наших виконавців почули і зрозуміли в інших країнах світу, а Руслана і Джамала стали переможницями «Євробачення».
      Переглянь:https://www.youtube.com/watch?v=10XR67NQcAc
      • Кращі вітчизняні гурти спираються на національні джерела, поряд з новітніми електронними використовують українські народні інструменти. Зароджуються національні традиції рок-музики, у її мелодику проникають фольклорні інтонації.
      • Хто зображений?Поцікавтеся творчістю відомих українських гуртів, поданих на ілюстраціях.
      Пісня:Кораблі

      Пісня:Без бою


      Пісня:Монах

      Пісня:Time
      • Американська співачка українського походження Квітка Цісик (1953—1998) стала володаркою премії «Оскар» (фільм «You Light Up My Life», реж. Дж. Брукс, 1977). Вона співала в Гентській опері (Бельгія), виступала на американському телебаченні, у рекламі. Записала два українські альбоми «Квітка. Пісні України» і «Два кольори».
      • Завдання: Оберіть колективно топ-10 сучасних українських пісень, співаків, гуртів.
      Урок №39. Тема: "Український театр"
      В архаїчні часи люди не уявляли свого життя без різних видовищ. У синкретичному обрядовому фольклорі слов’ян нерозривно поєдналися слово, музика, танці, магічні ритуальні дії. Театр має нерозривний зв’язок із грою. В обрядовому пратеатрі вона розгортається мовби за попередньо розписаним сценарієм.  З античних часів дійшли до нашого часу письмові свідчення про театри Ольвії, Херсонесу, Боспору. На теренах Північного Причорномор’я збереглися зображення масок, статуетки акторів. Театральні вистави були частиною святкового обряду на честь бога Діоніса. Про те, які твори ставили в театрах, достеменно невідомо.
      • Завдання. Пригадай будову грецького театру!!!

      • Перші професійні актори — скоморохи — в часи Київської Русі виступали як музиканти, танцюристи, акробати і перед народом, і перед князівською знаттю
      • На козацько-гетьманську добу припадає період розвитку українського шкільного театру. Його становлення відбувалося в Київській академії, колегіумах, братських школах. Згідно з програмою обов’язкових предметів — поетики й риторики — учні вчилися складати віршовані панегірики на різні теми
      • Принципи шкільної драми — трагедії, комедії, трагікомедії — обґрунтував реформатор українського барокового театру Феофан Прокопович (1681—1736). Драми для шкільного театру писали викладачі поетики. Проте учні не тільки розігрували готові п’єси, а й інколи брали участь у їх створенні, під час канікул влаштовували рекреаційні вистави просто неба.
      • Національний ляльковий театр - вертеп. Пригадайте, що ви знаєте про вертеп, його персонажів.? Детальніше тут.

      • Опрацюй інфографіку:

      • Вертепна дія розігрувалась у великій дерев’яній скрині, поділеній на два (інколи три) поверхи. У підлозі сцени обох ярусів прорізували щілини, крізь які один чи два актори водили ляльок, закріплених на дротах. Будова скрині не випадкова: вона відповідала особливостям сюжету, що розгортався за двома лініями — релігійною і народною. На верхньому «небесному» поверсі відбувалася християнська драма-містерія про народження Христа, співали янгольські хори, канти, колядки. На нижньому «земному» — стояв трон царя Ірода, діяли Смерть, Чорт та ін.
      • Початки драматичного театру зародилися в гетьманській столиці — Глухові. Тут діяла акторська трупа гетьмана К.Розумовського.
      Урок №40. Тема: "Український театр 19-21 ст."
      • Перший український професійний театр був створений 1864 року у Львові при товаристві «Руська бесіда» і називався «Руський народний театр». Колектив, очолюваний Омеляном Бачинським, гастролював містами Галичини і Буковини з постановками п’єс українською мовою.
      • Принципи реалізму і народності сповідували і втілювали у своїй культурно-просвітницькій діяльності фундатори українського класичного театру, іменованого пізніше «театром корифеїв»: Марко Кропивницький (1840—1910), Михайло Старицький (1840—1904), Іван Карпенко-Карий (1845—1907). Кожний із них вдало поєднував в одній особі літературний і акторський таланти з енергією громадського діяча.
        (Марко Кропивницький)


      (Михайло Старицький)
      (І.Карпенко-Карий)


      Окрім згаданих вище фундаторів, театр корифеїв об’єднував плеяду видатних акторів, до яких належали також Микола Садовський (1856—1933), Панас Саксаганський (1859—1940) і Марія Заньковецька (1854—1934) — найяскравіша зірка в цьому сузір’ї.
      (М.Садовський)
      (П.Саксаганський)
      (М.Заньковецька)
      Завдання. З уроків літератури пригадайте найвідоміші твори української драматургії ХІХ ст., щоб уявити домінантний репертуар театру корифеїв.
      • Продовженням і водночас завершенням справи корифеїв у ХХ ст. можна вважати діяльність першого стаціонарного українського театру, створеного М. Садовським у Києві (1907)
      • Здобутки театру корифеїв дали поштовх до розвитку українського сценічного авангарду в 1920-ті роки, стимулювали новаторські експерименти видатного українського режисера, актора, поліглота-перекладача, театрального діяча Леся Курбаса (1887—1937). Очолюваний ним «Молодий театр» сприяв творчому зростанню багатьох митців, зокрема акторів Наталії Ужвій і Гната Юри, художника-сценографа Анатоля Петрицького, кінорежисера Олександра Довженка.

      • Макети театрального об’єднання «Березіль» здобули золоту медаль на Всесвітній театральній виставці в Парижі (1925), а Л. Курбасу за великий внесок у розвиток театральної культури присвоєно звання народного артиста України. Невдовзі театр «Березіль» було переведено до Харкова — тогочасної столиці України.
      Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=bAUGssowvn0
      • В Україні функціонують близько 30 державних і кілька приватних лялькових театрів. У роки незалежності в Україні зростає інтерес до нових театрально-організаційних форм, до вуличного театру, перформансів, флешмобів. 
      • Інтерактивна вправа:https://learningapps.org/view1267911



      Урок №41. Тема: "Українське кіно"
      Пригадай!!!Виникнення кіно

      Історія кіно починається в 19 столітті. Хоча фотографія як спосіб фіксації нерухомих зображень з’явилася ще в першій половині 19 ст., Для того, щоб став можливим процес зйомки і відтворення руху, вимагалося, щоб фотографування могло відбуватися з короткими витримками. Але й після появи відповідних типів фотоемульсій у 70-х роках 19 ст. кіно з’явилося не відразу. Те, що нас сьогодні здається очевидним, винахідники і піонери кінематографа зрозуміли далеко не відразу. Були зроблені десятки спроб створити системи запису і відтворення рухомих зображень, в яких навіть брав участь знаменитий Едісон, але і його система виявилася незручною, розрахованою лише на індивідуальний перегляд, що і не дозволило Едісону домогтися успіху.

      В результаті, визнаними винахідниками кінематографа стали французи, брати Луї і Огюст Люм’єри. Апаратура  Люм’єрів виявилася дуже зручною, з її допомогою можна було легко знімати і демонструвати фільми на великому екрані, що і зумовило успіх їхнього винаходу. “Кінематограф” (або “сінематограф”) – саме так називалося пристрій Люм’єрів.

      Перша публічна демонстрація була дана в Парижі ще в березні 1895 р., але днем ​​народження кіно вважається інша дата, 28 грудня 1895 р., коли відбувся перший комерційний кіносеанс (це сталося в підвалі “Гран Кафе” на бульварі Капуцинів).

      У своїх сеансах Люм’єри демонстрували кілька коротких (всього 50 сек.) Роликів, першим з яких був “Вихід робітників з фабрики”. Проте найбільш популярним з цих роликів став ролик під назвою “Прибуття поїзда”. Поїзд на екрані як би насувався на зал, що виглядало дуже реалістично і справляло сильне враження на глядачів.

      Переглянь:https://www.youtube.com/watch?v=FWYv_ErmpyY
      • Пригадай !!!


      • Конспект до уроку тут.
      • Українському  кіномистецтву минуло  вже  понад  100  років! Воно веде свою історію з 1907 року, коли  в Одесі було  створено перше приватне кіноательє, яке поступово переросло в кінофабрику,  на  її   основі  створили Одеську кіностудію, що стала центром кіновиробництва. У  1928 р. було відкрито кінофабрику в Києві (нині – Національна кіностудія художніх фільмів імені О. Довженка).


      • Переглянь відео:https://www.youtube.com/watch?v=HhNNSItHMgw
      • Кінознавці вважають, що справжня історія українського кіно розпочалася саме з виходу на екрани фільму Довженка «Звенигора», що увійшов до слов’янської трилогії разом  з фільмами  «Арсенал»  і  «Земля».  Різні  за тематикою  картини об’єднує спільна ідея невідривності людини від природи,  землі, Батьківщини.


      • Майже водночас із О. Довженком розпочав процес становлення як професійного кінематографіста Іван Кавалерідзе, який, маючи освіту скульптора, прийшов у кіно як художник-постановник. Фільми митця («Коліївщина» та ін.) присвячені трагічним сторінкам історичного минулого України. Він екранізував популярні українські опери  «Наталка Полтавка» М. Лисенка і  «Запорожець за Дунаєм» С.  Гулака-Артемовського.

      • Маніфестом  українського  поетичного  кіно  вважають кінокартину  «Тіні забутих предків»  (1964) за однойменною повістю М.Коцюбинського. Історія про гуцульських  Ромео і Джульєтту – Івана та Марічку, про трагічне кохання,  що  розквітло  всупереч  ворогування  їхніх  родів. Фільм знімали у природних декораціях села Криворівня Верховинського району Івано-Франківської області. Саме тут була написана повість.

        Важливою рисою фільму,  знятого режисером Сергієм Параджановим (1924-1990), став специфічний підхід до народної культури: не екзотичний колорит обрядів і розваг чи антураж одягу,  побуту,  говірки,  а справжня народна стихія  життя  персонажів. Іван Миколайчук – зіграв головну роль, став обличчям України, втіленням її національного духу.

      Переглянь уривок з фільму:https://www.youtube.com/watch?v=9r3qmw1ez_w

      Комедія «За двома зайцями» режисера Віктора  Іванова за п’єсою М.Старицього  завжди мала величезний  глядацький  успіх  завдяки грі  талановитих  акторів,  насамперед  Миколи  Яковченка,  якого називають  «найнароднішим  серед заслужених  і   найзаслуженішим серед народних».


      Воєнну тему репрезентує картина «У  бій ідуть лише «старики» Леоніда Бикова, в якій режисер одночасно зіграв і головну роль. Згідно з канонами жанру картина містить і сцени повітряних боїв,  і трагічні епізоди  загибелі  льотчиків,  проте вона  пронизана щирим  ліризмом і добрим гумором. 

      Урок №42. Тема; "Сучасне українське кіно"

      • Вправа: Розподіли митців
      Кінематограф періоду незалежності характеризується розпадом кіноіндустрії ХХ ст. і спробами відбудувати чи реконструювати її в нових умовах. Сучасна соціокультурна ситуація характеризується комерціалізацію мистецтва, зростанням ролі реклами, різних медіа, зокрема телеканалів, які активно презентують розважальні серіали тощо. Інтернет здійснив унікальний «допуск» глядацької аудиторії до кіно всіх країн, до неймовірно строкатої палітри жанрів і стилів. Популярності набувають кримінальні драми, суто розважальні фільми тощо.
      •  На рубежі століть легендарний актор Богдан Ступка (1941—2012) стає головним гетьманом екрану: ролі в історичному серіалі Миколи Засєєва-Руденка «Чорна рада» (2000), у фільмі Юрія Іллєнка «Молитва за гетьмана Мазепу» (2001), у стрічці польського режисера Єжи Гофмана «Вогнем і мечем» (1999).

      • Уперше в українському кінематографі «Золоту пальмову гілку» на Каннському кінофестивалі в номінації «Кращий короткометражний фільм» здобув І. Стрембіцький за стрічку «Подорожні» (2005)

      • Понад 40 нагород, серед яких три призи Каннського кінофестивалю, має художній фільм М. Слабошпицького «Плем’я» (2014). Детальніше тут.



      • Детальніше тут.
      • «Викрадена принцеса» - найкасовіший український мультфільм (реж. О. Маламуж, 2018)


      • Трейлер: Поводир :https://www.youtube.com/watch?v=s4XYstz2np8

      Кіборги  (2017)

      Це цікаво:

      10 сучасних українських фільмів, які варто подивитися. Дивитись тут.

      Завдання:Яких акторів українського походження Ви знаєте?
      Хто це?

      НАШІ ЛЮДИ В ГОЛЛІВУДІ: 10 ЗІРОК З УКРАЇНСЬКИМ КОРІННЯМ, ПРО ЯКИХ ВИ НЕ ЗНАЛИ. Дивитись тут.

      • Завдання. Разом з однокласниками започаткуйте відеотеку українського кіно, виокремте в ній розділ «Художні фільми».
      • Оберіть топ-5 акторів-кумирів 
      • Д/з  . Урок узагальнення.


      Урок №44. Тема:"Декоративне мистецтво.Порцеляна"

      Дивовижні зразки декоративної творчості — результати праці й таланту майстрів багатьох поколінь — оточують нас повсюди й повсякчас.

      Мейсенська порцеляна. Спроби вироблення європейської порцеляни почалися в Італії: спочатку у Венеції, згодом — у Флоренції при дворі Медічі. У ХVІІІ ст. цей вид декоративно-ужиткового мистецтва набув надзвичайного розвитку в Голландії (Делфт), Австрії (Відень), Німеччині (Мейсен).

      Порцеляна з Делфта

      Порцелянова статуетка з Мейсена

      Фірмовий знак мейсенської порцеляни — схрещені блакитні лицарські мечі — відомий уже триста років. Своєю славою вона багато в чому завдячує художнику Йоганну Герольдту, який створив надзвичайний декор із квітів, що здавалися живими, а також скульптору Йоганну Кендлеру, який створював дрібну пластику в стилі рококой. Й. Кендлер увів обробку тарілок плетінкою, посуд у вигляді виноградного грона, лимонів, груш. У вазах і сервізах майстри використовували накладні прикраси: квіти, людські фігури, лебедів і дельфінів тощо. Успіх виточених мейсенських виробів був величезний і мав у Європі численні наслідування, а згодом і чимало підробок.

      Мейсенська порцеляна

      Богемське скло. Унікальний кришталь Bohemia став однією з візитівок Чехії. Вишуканий богемський посуд — популярний атрибут ресторанів Європи. Люстрами з чеського кришталю можна милуватися у найзнаменитіших залах світу: Версальському палаці у Франції, оперному театрі Ла Скала в Італії. Вони прикрашають інтер’єри відомих готелів світу, урядових будівель. Богемський кришталь став ознакою не лише достатку, а й гарного смаку.

      Кришталь Bohemia: ваза, люстра (з султанського палацу Долмабахче у Стамбулі)

      Щоб перевірити якість виробу Bohemia, легким дотиком змусьте скло задзвеніти: ознака справжності — кришталево-чисте звучання, що нагадує звук камертона. Якщо ж ваза не «заспіває мелодійно», — шукайте її батьківщину не в Богемії, а деінде інше.

      Swarovski. На прикрасах із кришталю цього відомого на весь світ бренду спеціалізується австрійська компанія Swarovski. Сімейний бізнес виник ще у XIX ст. Даніель Сваровскі вів бізнес чесно: відправляючи свої вироби в будинки моди Парижа, він повідомляв, що його камінці не коштовні. Коко Шанель гідно оцінила штучні діаманти, які виблискували як справжні (при доступній вартості), і після перших показів модного одягу, прикрашеного їхнім блиском, до Даніеля прийшла... всесвітня слава. Понад сто років компанія Swarovskі зберігає секрети технології перетворення звичайного скла в елітний виріб із багатогранним мерехтінням: біжутерію, інкрустовані побутові речі.

      Аксесуари з кристалів Swarovski

      • Завдання:Пофантазуйте і запропонуйте власні бюджетні дизайн-ідеї застосування кристалів Swarovski (для одягу, сумок, окулярів, канцелярського приладдя, техніки тощо).


      Урок№45. Тема:"Вишивка в декоративно-ужитковому мистецтві регіонів України"

      Вишивка — поширений вид українського декоративно-ужиткового мистецтва, якою оздоблюють одяг, хустки, рушники, скатертини та інші предмети інтер’єру. У кожному етнографічному регіоні нашої країни сформувалися свої оригінальні орнаменти, узори й художні техніки вишивання (хрестик, гладь тощо). Вироби вишивали, наділяючи спеціальними символами-знаками. Вишиті рушники застосовували під час урочистих подій: весілля, святкування народження дитини, зустрічі гостей.

      Полісся

      Східне Поділля

      Буковина

      Слобожанщина

      Український інститут історії моди (перший у країні інтерактивний центр історичного та сучасного одягу) та журнал Vogue UA створили проект EthnoVogueUA, у якому було відтворено образи жінок та чоловіків в етнічному вбранні з різних куточків України.

      урок № 46. Тема:

      Панорама мистецтв

      1. До яких стилів належить музика композиторів, представлених на світлинах? Хто з них уславився як блискучий піаніст-віртуоз?

      2. Розташуйте уявно архітектурні споруди в порядку виникнення стилів. Мистецтво яких країн вони репрезентують?

      3. Які шедеври мистецтва було продано за рекордними цінами на найвідоміших у світі аукціонах?

      4. Назвіть стилі живописних і скульптурних зображень людей.

      5. Що об’єднує ці ілюстрації? Яка з них зайва? Кого із цих художників називають титанами Відродження?

      6. Порівняйте значення творчості французьких шансоньє та гурту «Бітлз» для розвитку сучасного музичного мистецтва.

      7. Назвіть українські народні музичні інструменти й поширені склади «троїстих музик». На якому інструменті грають кобзарі?

      8. Які національні особливості українського бароко порівняно з ознаками цього стилю в європейському мистецтві? Поясніть на прикладах.

      9. Що об’єднує ці зразки українського мистецтва? Яке зображення зайве? Поясніть чому.

      10. Розкрийте внесок зображених на світлинах митців у розвиток української художньої культури. Хто з них належить до театру корифеїв? Чи є тут автопортрети?

      11. Назвіть зображені на світлинах споруди. Яка з них репрезентує модерн? Визначте, які з них внесено до списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

      12. Які українські композитори й виконавці здобули широке визнання за межами нашої держави? Назвіть відомих представників української діаспори.

      урок №47. Узагальнення знань та навичок

      https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=6471473

      урок №48. -52. Резерв

      Немає коментарів:

      Дописати коментар